Zakayev: “Çeçen Halkının Onurlu Evladı Medet Önlü’ye Veda Ediyoruz…”

Zakayev: “Çeçen Halkının Onurlu Evladı Medet Önlü’ye Veda Ediyoruz…”

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Türkiye Fahri Konsolosu Medet Önlü ofisinde öldürüldü. Çeçen halkının bağımsızlığına kendisini adamış bir savaşçı daha korkakça ve kalleşçe bir cinayete kurban gitti; bu saldırı, Rusya’nın tüm dünyada bağımsız Çeçen devleti için mücadele eden ve halen işgal altında bulunan Çeçen topraklarında işlenilen suçları ortaya çıkaran Çeçen politikacılara yönelik işlediği suçların son halkasıdır.

Medet Önlü, 1860’lı yıllarda ülkesinin Rus kolonyal imparatorluğu tarafından işgalini kabul etmek istemeyerek Osmanlı İmparatorluğu’na hicret eden muhacir bir Çeçen ailenin soyundan gelmekteydi. Ortadoğu’daki tüm Kafkas diasporalarında olduğu gibi, Medet Önlü’de çocukluğu boyunca ailesinden Rus-Kafkas Savaşlarını, atalarının özgürlük ve Çeçen halkının onuru için verdiği destansı mücadeleleri dinledi. Bu hikayeleri özümseyerek büyüdü ve ergenlik çağına ulaştığında da büyük bir şevkle ailesinin hikayesinin tarihsel arka planını öğrenmek üzere Rus-Kafkas Savaşları hakkında yazılmış eserleri okumaya başladı. Aynı yıllarda, Stalin’in despotluğu altında Waynakhların toplu katliamlara ve toplu sürgüne maruz kaldıkları, sürgün yollarında ölümlerin gerçekleştiği şeklindeki trajik haberler Ortadoğu’daki Çeçenlere ulaşıyordu.

Ve, 90’lı yılların başlarında, Çeçen halkı kendi liderliğini seçip Çeçen Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını ilan ettiğinde, Medet Önlü tek bir dakika dahi tereddüt etmeksizin devletin kuruluşunu destekledi ve ilk Devlet Başkanı Dudaev’in destekçisi oldu. Medet Önlü, yakın tarihte halkının karşı karşıya kaldığı her olayda onlarla birlikte oldu.

Birinci Rus-Çeçen Savaşı sırasında, Türkiye’de büyük bir enformasyon çalışması yürüttü, kitle iletişim araçlarıyla Çeçenya’daki durum hakkında konuştu ve fotoğraf sergileri açtı. Küçük bir ulusun koca bir imparatorluğa karşı kahramanca verdiği mücadeleyi ve Rus işgalcilerin mezalimini Türkiye ve dünya kamuoyuna aktardı. Bu yoğun faaliyetlerini, zorlu ikinci Rus-Çeçen savaşları sırasında ülkemizi terk etmek zorunda kalan binlerce Çeçen mülteciye, Türkiye topraklarında maddi ve manevi destek verip sokacak bir çatı bulmalarını sağlayarak taçlandırdı. Eski Sovyetler Birliği ülkelerinde ve Rusya’da, Rus istihbarat servislerinden ya da Kremlin’in Çeçenya’daki cellatlarından gelen misilleme tehlikelerine karşı, Çeçen savaşların ihtiyaç içindeki ailelerine yardım sağlayan, onlara kol kanat geren kişi de Medet Önlü’ydü.

Rus gizli servisleri, “Kafkas Emirliği” olarak adlandırılan Çeçen karşıtı projeyi hayata geçirdiğinde, bu provokasyona ön ayak olan şahıslar, devletimize karşı olan emellerinde Türk hükümetiyle iletişim kurabilmek için Medet Önlü’ye yanaşmaya ve onun etkinliğinden yararlanmaya çalıştılar. Aynı zamanda, Çeçenya’daki işgalci rejim de onu kazanmak için çaba sarf etti. Ne var ki, tüm bu girişimler başarısızlıkla geri döndü, ne bahsi geçen ilk gruptan verilen sözler, ne de zikredilen ikinci gruptan gelen tehditler Medet Önlü’nün bağımsız Çeçen devleti fikrine olan bağlılığını sarsamadı. Çok yönlü siyasi faaliyetlerine yılmaksızın devam etti ve Çeçen halkına sağladığı bu katkılardan ötürü de Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümeti tarafından, devletimizin en yüksek nişanı olan “Koman Siy” (Ulusun Onuru) kendisine takdim edildi.

Bugün, tarihsel anavatanının özgürlüğü ve bağımsızlığı için cesurca ve kararlılıkla mücadele etmiş, Çeçen halkının gerçek bir evladına, Medet Önlü’ye veda ediyoruz. Medet Önlü’nün karşısına aşağlık bir kiralık katil gönderenler, Çeçen milli davasının sesini kesmek istediler ama bunun gerçekten gerçekleşebileceğini düşünüyorlarsa büyük bir yanılgı içerisindeler: mücadelemize devam edeceğiz, ne yalanlar ne de katillerin kurşunları, bağımsızlık uğrundaki kutlu davamızdan bizleri vazgeçiremez. Ve bu yolda, kardeşimiz ve yoldaşımız Medet Önlü’nün aziz ruhu bizlere cesaret ve dayanma gücü verecektir.

Şahsım ve Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümeti adına, Medet Ünlü’nün ailesine ve dostlarına en içten başsağlığı dileklerimi sunuyorum.

Dala dekal voyla iz, Dala imantsa sobar loyla tsunan dozalna a, gergarcharna a.

Akhmed Zakayev
Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Hükümeti Bakanlar Kurulu Başkanı
24.05.2013 – Londra

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.