Unutmanız Emredildi (Türkçe Fragman)

“Unutmanız Emredildi”, 1944 yılında tüm Çeçen-İnguş halkının Nazi Almanyası ile işbirliği yapmakla itham edilerek Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilmesi sırasında Sovyet ordusu tarafından dağlık Khaybakh Köyü’nde canlı canlı yakılan 705 kişinin hikayesini konu edinen uzun metrajlı bir film.

2014 yılında Khuseyn Erkenov tarafından çekilen film, Rusya Federasyonu Kültür Bakanlığı tarafından filmin “tarihsel yanlışlar” içerdiğini ve gerçekleri çarpıtarak “etnik nefreti” körüklediği iddiasıyla Rusya’da yayınlanması yasaklandı.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Türkiye Fahri Konsolosluğu tarafından Türkçe altyazıları hazırlanan film, Çeçen-İnguş halkının 23 Şubat 1944’te maruz kaldığı acı sürgünün 71. yıldönümü münasebetiyle çeşitli etkinliklerle Türkiye kamuoyuna sunulacaktır.

1 Comment on this Post

  1. shkaruwa

    Merhaba,

    23 Şubat yaklaşırken Türkiye genelindeki Kafkas derneklerinde bu filmin gösterimi yapılabilir. Bunun için İstanbul, Ankara, Eskişehir, Kayseri vb. illerdeki dernek yönetimlerine bu öneriyi sunacağım. Yalnız filmin dublajlı halini bulamadım. Filmin türkçe dublajlı halini nereden bulabilir/edinebiliriz?
    ///Yöneticinin Notu: Konuyla ilgili olarak konsolosluğumuzla email aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz.

    Cevapla

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.