Akhmed Zakayev: “Putin’in Kirli İşleri için Kadırov’a İhtiyacı Var!”

Akhmed Zakayev: “Putin’in Kirli İşleri için Kadırov’a İhtiyacı Var!”

Avrupa’nın en eski ve en ünlü günlük gazetelerinden olan, Avusturya hükümetinin resmi yayın organı “Wiener Zeitung“, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya devleti Bakanlar Kurulu Başkanı Akhmed Zakayev ile özel bir mülakat yaptı.

19 Mart Perşembe günü “Wiener Zeitung” gazetesinde yer alan mülakatın tamamının Türkçe tercümesini aşağıda yer almaktadır:

Wiener Zeitung: Emrindeki adamlardan birisi (muhalif Rus siyasetçi) Boris Nemtsov cinayetiyle ilgili olarak tutuklanmışken, Ramzan Kadırov, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in elinden ülkenin en yüksek madalyalarından birisini aldı. Bunun ardında yatan neden nedir?

Akhmed Zakayev: Putin Kremlin’de oturmaya devam ettiği müddetçe Kadırov’da madalya almaya devam edecektir. Aynı senaryoyu, Anna Politkovskaya cinayetinden sonra da gördük, o zamanda Ramzan Kadırov şüpheli konumundaydı. Öyle ki, o dönem Putin sadece madalya ile yetinmedi, hızla Kadırov’u [Rus işgali altındaki] Çeçenya’ya başkan olarak atadı. Bu tutum savcılara verilen açık bir mesajdı: Soruşturmanızda Kadırov ismi geçmeyecek. İşte yine benzer bir nedenle, Boris Nemtsov cinayetinin ardından Kadırov’a verilmiş bir madalya var, Kadırov’a dokunulmaması için ilgili birimlere verilen bir işaret bu.

Wiener Zeitung: Neden?

Akhmed Zakayev: Kadırov, Putin’e sadık bir isim. Putin ne isterse onu yapıyor. Kadırov’un tek başına bağımsız attığı tek bir adım yok. Bundan dolayı da Putin onu madalya, para ve makamlarla avunduruyor.

Wiener Zeitung: Kadırov’un Nemtsov cinayeti ile bir bağlantısı var mı?

Akhmed Zakayev: Şüpheliler zanlı sıfatıyla şu anda hapiste olduğuna göre, cinayet emri sadece Putin’in buyruğuyla hareket edebilen Kadırov’dan gelmiştir.

Wiener Zeitung: Ciddi iddialarda bulunuyorsunuz…

Akhmed Zakayev: Hayır. Şüphelilerden birisi önce kabullendi, ardından da ifadesini işkence altında verdiğini söyledi. Beklemeli ve gidişatı görmeliyiz. Ancak emin olduğum tek bir şey var ki: Kadırov’un milislerinden tek biri bile Rus gizli servisinin desteği olmadan Kremlin’in önünde bir cinayet işleyemez.

Wiener Zeitung: Ortada dolaşan iddialara göre, Rus gizli servisi ile Putin’in gözdesi Kadırov arasında gizli ve şiddetli ciddi bir çatışma var.

Akhmed Zakayev: Bu Putin’in ekibinde ilk kez görülen ayrışım. Pek çok general, Putin’in Kadırov’a böylesine yükseltmesine ikircikli davranıyor. Öte yandan Kadırov’da sürekli olarak kendisini göreve getirenin Putin olduğunu ve sadece ona karşı sorumlu olduğunu yineliyor. Bu ast-üst dengesine karşı bir durum. Rus generaller dikey iktidara alışkın ve Kadırov bu kuralı yıkıyor. Ayrıca Kadırov’un bir çok suçun ardında olduğunu da biliyorlar.

Wiener Zeitung: Ne gibi?

Akhmed Zakayev: [Rus işgali altında bulunan] Çeçenya’daki 18 bölgenin polis şefinden 14’ü ulusal düzeyde arananlar listesinde. Ayrıca Kadırov’a karşı yürütülen iki ayrı soruşturma var. İstihbarat servisi çalışanları, Putin’i Kadırov’dan kurtarmak için doğru zamanı bekliyorlar. Nemtsov cinayetinden sonra böyle bir girişim vardı, hatta sorumlunun Kadırov olduğunu gösterecek adımlar atıldı.

Wiener Zeitung: Sizce Putin gerçekten Kadırov’dan kurtulmaya çalışıyor mu?

Akhmed Zakayev: Hayır. Zaten tüm işler bu şekilde yürüyor.

Wiener Zeitung: Putin, Kadırov’u neden tutuyor?

Akhmed Zakayev: Çünkü, Putin’in istediği ne olursa olsun, her türlü pis işini sorgusuz sualsiz yerine getiriyor. Ve Putin’in gözünden Çeçenya’da istikrar için Kadırov gerekli. Putin, Kadırov’un Çeçenya’da ne isterse yapmasına göz yumuyor. Çeçenya’dakiler ise korku ve terör ile yaşamaya çalışıyor.

Wiener Zeitung: Çeçenya’daki güncel durum gerçekten ne kadar istikrarlı ya da kırılgan?

Akhmed Zakayev: Çeçenya’da sahte bir istikrar var. İnsanlar korku içerisinde yaşıyor ve temelden bir değişim için gün sayıyor. En ufar bir güçsüzlük işareti ile sadece Çeçenya’da değil, tüm Kafkasya’da bu durum patlak verecek. Şu andaki durum gerçek bir saatli bomba gibi.

© Ickerya.com

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.