Tarkhan Gaziyev’e Yönelik Suikast Girişimi Engellendi

Tarkhan Gaziyev’e Yönelik Suikast Girişimi Engellendi

Bir süre önce yaralı olarak Türkiye’ye gelen Çeçen ulusal özgürlük hareketi kumandanlarından gazi Tarkhan Gaziyev’e suikast düzenlemek amacıyla gönderilen bir tetikçi 13 Mart 2015 günü İstanbul’da yakalandı, tetikçinin yardımcıları ise Türkiye’ye giremeden sınırdışı edildi.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Türkiye Fahri Konsolosluğu’nun elde ettiği bilgilere göre, Rusya’nın işgali altındaki Çeçen Cumhuriyeti İçkerya topraklarında kurulan Kremlin destekli işbirlikçi rejimin elebaşı Ramzan Kadırov, ünlü Çeçen saha kumandanı Tarkhan Gaziyev’in tedavi amacıyla geldiği Türkiye’de yok edilmesi için talimat verdi. Bu talimat doğrultusunda, başta Tarkhan Gaziyev olmak üzere Türkiye’de bağımsız Çeçenya konusunda aktif kimi isimlere yönelik bir ölüm listesi hazırlayan Kremlin destekli rejim 5 farklı suikast timi kurdu. Bu gruplardan birincisi, üç kişiden oluşuyordu ve grubun amacı bir taşla iki kuş birden vurmaktı. Öyle ki, hazırlanılan plan işleseydi hem Türkiye’deki bağımsızlık yanlısı gazi bir kumandan yok edilecek, hem de bu suç Ukrayna’daki bağımsızlık yanlısı bir Çeçen grubuna mal edilecekti.

Suikast timinin iki üyesi, hazırlanılan plan doğrultusunda 2014 yılı sonbaharında, Ukrayna’daki Rus işgaline karşı Ukrayna makamlarıyla koordineli bir şekilde faaliyet gösteren “Uluslararası Djokhar Dudayev Barış Taburu”na katılma girişiminde bulundu. Tabura o dönemde liderlik eden ve Şubat 2015’te şehit olan (inşaAllah) Tuğgeneral İsa Munayev, 06.01.1979 doğumlu Aslan Visitoviç Khataev ve 26.01.1980 doğumlu Khamzat Sultanoviç Yusupov’un hareketlerinden şüphelenerek iki kişinin operasyonel faaliyetlere katılmasını engelledi ve kendilerine verilen silahları geri aldı. Ayrıca bu durumu Ukrayna devletinin istihbarat birimlerine bildirdi. Bu bilginin ardından Aslan Khataev ve Khamzat Yusupov, Ukrayna gizli servisinin takibine alındı. Bu takip sırasında 24.02.1979 doğumlu Mansur Balaev ile irtibatta oldukları ve Türkiye’de buluşarak gazi Çeçen kumandan Tarkhan Gaziyev’i öldürme planları yaptıkları tespit edildi. Mansur Balaev’in Türkiye giriş yaptığının öğrenilmesinin ardından acil koduyla Türkiye’deki mevkidaşlarına ulaşan Ukrayna makamları olası suikast girişimi hakkında bilgi aktardı. Verilen bilgiler doğrultusunda, MİT’in İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nü bilgilendirmesiyle şüphelinin 12 Mart 2015 günü İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan giriş yaptığı ve Laleli’de bir otele yerleştiği tespit edildi. 13 Mart 2015 günü otele yapılan baskında, Mansur Balaev odasında kadınlarla alem yaparken gözaltına alındı.

Şüpheli Mansur Balaev’in odasındaki aramada, 2 adet 9 mm ve 1 adet 7.65 mm çapında tabanca ile bu tabancalara ait çok sayıda mermi ele geçirildi. Sorgulaması sırasında İstanbul’a giriş yapmak üzere olan iki arkadaşının ismini vermesiyle havalimanları süratle bilgilendirildi. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan giriş yapmak isteyen Aslan Khataev ve Khamzat Yusupov isimlerine yönelik koyulan giriş yasağı doğrultusunda sınırdışı edilerek geldikleri ülkeye geri gönderildiler. Gözaltındaki Mansur Balaev ise çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklu yargılanmasına karar verilerek hapse gönderildi.

Hemşerilerimizi ve dostlarımızı Aslan Khataev ve Khamzat Yusupov hakkında uyarıyor, sahte pasaport ile Türkiye’ye giriş yapabilecekleri ihtimali nedeniyle hem taşıdıkları Rusya Federasyonu pasaportlarının kopyalarını hem de fotoğraflarını sizlerle paylaşıyoruz.

Mansur Balaev’in pasaportunun kopyası:

mansur-balaev-pasaportAslan Khataev’in pasaportunun kopyası:

aslan-khatayev-pasaportKhamzat Yusupov’un pasaportunun kopyası:

khamzat-yusupovAslan Khataev ile Khamzat Yusupov’un Ukrayna’da çekilmiş fotoğrafları:

khamzat-yusupov-aslan-khataev

© Ickerya.com

2 Comments on this Post

  1. Emir Tarhan Gaziyev’e uzun ömürler dilerim.Çeçen halkının gerçekten onun gibi komutanlarla ihtiyacı var.

    Cevapla
  2. hakan duman

    Çeçenistan da mücadele devam ediyormu? Yeni komutan kim oldu, senelerdir haberimiz yok,Dokka nın şehit oluşundan beri neredeyse..

    Cevapla

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.