Sivas’taki Kadırov Propagandasına Sert Tepki

Sivas’taki Kadırov Propagandasına Sert Tepki

“Çeçen Kafkas Kültür Derneği” adı altında bir süredir Sivas merkezli faaliyet gösteren Kremlin destekli Çeçen rejiminin Türkiye uzantısından duyarlı vatandaşlar rahatsız olurken, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı Ragıp Özkan, yerel bir televizyon kanalında katıldığı haber bülteninde bu kanattan gelen girişimlere ve bu girişimlere çanak tutan kesimlere sert tepki gösterdi.

Sivas Belediyesi’nin geleneksel hâle getirdiği ve bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen kent merkezindeki iftar yemeğinin, Kremlin destekli Çeçen rejiminin kontrolündeki “Hacı Akhmed Kadırov Vakfı” tarafından 100 bin Türk Lirası ile finanse edildiğinin ortaya çıkmasıyla pek çok kent sakini memnuniyetsizliğini dile getirirken, siyasi arenadan tek tepki MHP Sivas İl Başkanı Ragıp Özkan’dan geldi.

Programdan 3 gün önce, yerel televizyon kanalı “Vizyon 58” deki haber bültenine konuk olarak katılan Ragıp Özkan, Ramzan Kadırov’un ve ismi geçen vakfın adına kurulduğu Hacı Akhmed Kadırov’un kim olduğunu anlattı. Putin’in kontrolü altında Hacı Akhmed Kadırov’un oğlu Ramzan Kadırov’un Rus işgali altında bulunan Çeçenya’da kurulan kukla rejimin “Devlet Başkanı” olarak atandığını söyleyen Özkan, “Oğul Kadırov, Rusya’nın finanse ettiği bir isim, Akhmed Kadırov’un Çeçenya davasını satmasından kaynaklı kötü imajını düzeltmek için babasının ismiyle bu vakfı kurmuştur. Rusya’nın baskısıyla bir çok Çeçen komutan Türkiye’ye sığındı. Türkiye’de de bir çoğu Rus gizli servisi ve Ramzan Kadırov’un adamlarınca yerleri tespit edilerek şehit edilmiştir. Sivas Belediyesi Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın’ın ilahiyatçı kökenli olması hasebiyle Rusya’nın finanse ettiği parayla iftar edilmeyeceğini bilir. Çerkes kökenli olmasından ötürü, oralarda gerçekte neler olup bittiğini de esasında bizlerden çok daha iyi bilir. Bu paranın haram olduğunu da bilir buna rağmen Rusya kaynaklı bir paranın iftar programında kullanılması gerçekten akla hayale durgunluk verecek bir hadisedir” ifadelerini kullandı. Kadırov Vakfı’nın parasının derhal iade edilmesi gerektiğini vurgulayan Özkan, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın’a, “kesinlikle hiç kimsenin boğazından haram lokma geçirmeyin. O faaliyette içilen her damla su da Djokhar Dudayev’in kanı vardır. Tadılan her lokmada da Şamil Basayev’in eti vardır. İnsanları bilmeden istemeden bu vebalin altına soktunuz” şeklinde çağrıda bulunmasına rağmen aldığı kanlı paraları iade etmeyen Sivas Belediyesi iftara katılan vatandaşların oruçlarını tehlikeye attı.

Televizyon ekranlarından yapılan bu açık çağrıya rağmen, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Sivas Valisi Alim Barut, Ak Parti Sivas milletvekilleri Hilmi Bilgin ve Selim Dursun, Cumhuriyet Halk Partisi Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık, İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan ve bazı il protokol üyeleri de yemeğe katılmaktan geri kalmadı.

MHP İl Başkanı Ragıp Özkan’ın 10 Temmuz 2015 Cuma günü Vizyon 58 televizyon kanalı haber bültenindeki açıklamalarını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

© Ickerya.com

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.