Çeçen Hükümetinden TBMM’ye 1944 Sürgününü “Soykırım” Olarak Tanıyın Çağrısı

Çeçen Hükümetinden TBMM’ye 1944 Sürgününü “Soykırım” Olarak Tanıyın Çağrısı

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Bakanlar Kurulu Başkanı Akhmed Zakayev, 8 Aralık 2015 günü Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman’a hitaben gönderdiği resmi bir mektupta, Stalin liderliğindeki Sovyetler Birliği yönetiminin 1944 yılında tüm Çeçen halkını Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilişinin TBMM tarafından soykırım olarak tanınmasını talep etti.

Başbakanımız Sayın Akhmed Zakayev, Çeçence, İngilizce ve Türkçe olarak 3 ayrı dilde gönderdiği mektupta, “Çeçen halkının üçte ikisinden fazlası açlık, hastalık ve soğuğun yanı sıra, Rus ceza kurumlarının doğrudan baskılarında hayatını kaybetmiştir. Sürgün, 70 binden fazla en güçlü hemşerimizin Hitler’in Almanyası’na karşı verilen savaşa gönüllü olarak katılmak için gittikleri bir dönemde gerçekleştirilmiştir. Sürgün sırasında, tüm hastalar, kimi hamile kadınlar ve yaşlılar yardım almaksızın hareket etmekte güçlük çektikleri için Rus askeri birliklerince katledilmiştir” ifadelerini kullandı.

Bu sürgünün 26 Şubat 2004’te Avrupa Parlamentosu tarafından resmen soykırım olarak tanındığını mektubunda belirten Sayın Zakayev, Avrupa Parlamentosu’nun aşağıdaki ilgili kararında bahsi geçen ifadelere de mektubunda yer verdi: “Stalin’in emriyle tüm Çeçen halkının 23 Şubat 1944 günü Orta Asya’ya sürgün edilmesini, 1907 tarihli Lahey Sözleşmesi’nin Dördüncü Konvansiyonu ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 9 Aralık 1948 tarihli Soykırım Suçu’nun Engellenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi bağlamında bir soykırım olduğuna inanmaktadır.

Batılı ülkelerin ve organizasyonların Çeçen halkıyla dayanışma göstermesine rağmen İslam dünyasının Çeçen halkının acılarını görmezden gelmesinin verdiği üzüntüye değinen Sayın Başbakanımız mektubunu şu ifadelerle noktaladı:

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne önerdiğimiz bu siyasi eylemin, Türk ve Çeçen halkları tarafından coşkuyla karşılanacağına, bunun bugün ve gelecekte halklarımızın yakınlaşması için somut bir adım olacağına katiyetle inanıyoruz.

© Ickerya.com

1 Comment on this Post

  1. Ramazan

    Bence harika bir fikir. . Siyasi bi hamle ve olması gereken de zaten bu. . .

    Cevapla

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.