Küresel Eylem: Putin’in Kanlı Rejimini Durdurun!

Küresel Eylem: Putin’in Kanlı Rejimini Durdurun!

Rus ordusunun işgali altında bulunan Çeçen Cumhuriyeti İçkerya topraklarını terk etmek zorunda kalarak dünyanın dört bir yanına savrulan binlerce Çeçen, 23 Ocak 2016 Cumartesi günü düzenledikleri eş zamanlı bir eylem ile Çeçenya’daki Rus işgalini, bu işgal ile dikte edilen kukla Kadırov rejimini ve bu rejimin insan hakları ihlallerini protesto etti.

Tarihsel Çeçen topraklarındaki Rus işgalini ve bu işgalin neticesi olarak varlık bulan, doğrudan Kremlin’in emir ve direktifleriyle hareket eden Ramzan Kadırov rejimini protesto etmek için 23 Ocak 2016 Cumartesi günü saat 13:00’de Türkiye’de İstanbul’daki Rusya Federasyonu Başkonsolosluğu binası önünde gerçekleştirilen eylem, eş zamanlı olarak Avusturya’nın başkenti Viyana’da, Almanya’nın başkenti Berlin’de, Polonya’nın başkenti Varşova’da, Fransa’nın başkenti Paris’te, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de, İsveç’in başkenti Stockholm’de, Norveç’in başkenti Oslo’da ve Kanada’nın Toronto kentlerinde düzenlendi. Yüzlerce Çeçen’in katıldığı protesto gösterilerinde, katılımcılar ellerinde Çeçen Cumhuriyeti İçkerya bayraklarının yanı sıra, “Putin, Çeçenya’nın Düşmanı”, “Çeçenya’daki Putin Terörüne Son”, “Putin, Halkların Katili”, “Putin’in Elleri Kanlı”, “Putin = DAEŞ, DAEŞ = Putin”, “Çeçenya’da Şiddete Son”, “Kadırov Terörist”, “Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Sonsuza Dek”, “Kremlin, Çeçenya’dan Defol” ve “Kadırov, Rusya’nın Kahramanı, Çeçenya’nın Haini” gibi dövizlerle pankartları taşıdı.

Gerçekleştirilen tüm protesto eylemlerinde aşağıdaki ortak metin okundu:

Esirgeyen ve Bağışlayan Allah’ın Adıyla!

Sevgili Kardeşlerim, protesto gösterine katılan tüm iyi niyetli arkadaşlarım!

Bu çağrı, acı çeken özgürlük sevdalısı Çeçen halkının bir çığlığıdır! Bu açıklama bugün burada Türkiye’de olduğu gibi, Rus’un – Putin’in tiranlığı nedeniyle sürgünde yaşamak zorunda kalan Çeçen halkının temsilcileri tarafından bizimle birlikte dünyanın değişik dillerinde Avrupa Birliği ülkelerinin başkentlerinde, Amerika Birleşik Devletleri’nin, Kanada’nın ve Ürdün’ün en büyük şehirlerinde okunmaktadır.

Kalpleri merhametle ve sevgi ile dolu bu cesur Çeçenler ve diğer Kafkasyalı muhacirler, bugün Kremlin’in ve özellikle Putin’in kanlı terörünü durdurmak için bizim gibi her şeyi göze alarak dünyanın dört bir yanındaki bu mitinglere katılıyorlar.

Son 20 yıl içerisinde Rus saldırganlığının bir sonucu olarak Çeçenya’da on binlercesi çocuk olmak üzere yüz binlerce masum sivil insanımız katledildi. 7 bin kişiden fazlası Rus askerleri tarafından kaçırıldı ve kaderleri hala bilinmemekte. Rus askerleri tarafından kaçırılan binlerce Çeçenya sakini kadın ve erkeğin bilahare sadistik işkence izleriyle dolu cansız bedenleri bulunurken, bir kısmı da fiziksel ve ruhsal işkenceden sonra serbest bırakıldı. Rus zulmü sadece masum sivillere yönelik kalmamış ayrıca Çeçenya’nın ekonomisi ve altyapısı hedefe alınmış ve Çeçenya’nın ekonomik açıdan kendi kendine yeterliliğini önlemek için her şey talan edilmiştir.

Putin’in Rusyası, kutsal Çeçen topraklarına kölelik, ızdırap, acı, zulüm ve barbarlık getirdi. Hiç şüphe yok ki, Rus – Çeçen Savaşı II. Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa kıtasında yaşanan en kanlı savaş oldu.

Son on senedir işgal altındaki Çeçen halkı, insanlık ve acıma duygusu olmayan, özgürlük ve adalet kavramlarından nefret eden bir düşmana karşı yaşam mücadelesi vermektedir.

Fiziksel ve ekonomik zararın yanı sıra Putin ve onun kanlı rejimi Çeçen halkı ve Çeçen halkının kültürüne yönelik günlük soykırım uygulamaktadır. Kremlin tarafından atanmış Kadırov’un başında olduğu bir kukla rejim, Stalin dönemindeki KGB-NKVD birimlerince uygulanan metotlarla Çeçen kültürünü ve geleneğini yok etmeye çalışıyor. Putin’in tiranlığı, Çeçen halkının insanlık, insan hayatının değeri ve insan onuru için saygı prensipleri temelindeki kültürel değerlerinin altını yavaş yavaş oyuyor. Düşmanla olan ilişkilerinde dahi Çeçen kimliğinin yapı taşlarından olan yaşlılara saygı ve kadınların itibarı bugün saldırı altında bulunuyor. Çeçen halkının düşmanlarına karşı en ufak bir eleştiri dahi devlet terörüyle yanıtlanıyor, tıpkı geçtiğimiz günlerde işkence veya toplum önünde aşağılanma ile cezalandırılan Aişat Inayeva ve Adam Dikayev gibi. Ya da sosyal medya hesabından Putin’in tiranlığını hakkında gerçeklerden bahsettiği için kaçırılarak öldürülen Çeçen akademisyen Khizir Yejiyev gibi. Bu durum 15 yıldır, II. Rus-Çeçen Savaşı’nın başlamasından bu yana böyle devam ediyor.

Herşeye rağmen Çeçen halkı özgürlük talebinden vazgeçmiyor! Bugün, her zaman olduğu gibi, Çeçenya’da hala Rus tiranlığına karşı meydan okuyan nice kız ve erkek kardeşlerimiz vardır!

1991 yılından bu yana Çeçen halkı özgürlük mücadelesini sürdürürken kendi özgürlük ideallerinden vazgeçmeyeceklerini tüm dünyaya bizi görün diye çağrıda bulunduysa da dünya buna kayıtsız kaldı. Sonuç olarak Rusya’nın cani siyasetine diğer Kuzey Kafkasya halkları, Gürcistan, Ukrayna ve Suriye’de maruz kaldı. Sırada kim var? Bilmiyoruz, ama sırada başkalarının da olacağını biliyoruz…

Şimdi Çeçen halkı yeniden tüm dünyaya sesleniyor, uyanın ve Kremlin’in sürdürdüğü bu barbar politikanın farkına vararak alenen kınayın. Çeçen halkına yönelik uygulanan terörün durdurulmasını ve Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’daki işgale bir son verilmesini isteyin.

Bugün, burada, bir kez daha, Rus despotların işgal altında tuttukları Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’da uyguladığı terörü durduruncaya kadar mücadelemize devam etme konusundaki kararlığımızı tüm dünyaya ilan ediyoruz. Putin ve onun çetesi bunu artık bilsin! Tüm dünya da bunu bilsin!

© Ickerya.com

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.