Davutoğlu: “Çeçenistan’da Kadırov Gibi Bir Kuklayı Başa Getirdiler!”

Davutoğlu: “Çeçenistan’da Kadırov Gibi Bir Kuklayı Başa Getirdiler!”

T.C. Başbakanı Ahmet Davutoğlu, 15 Şubat 2016 Pazartesi günü resmi bir ziyaret gerçekleştirmek üzere Ukrayna’ya yolculuk ederken uçağında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin “Bölgeden gelen haberlere göre, Rusya’nın Suriye’de hastane, fırınları vurduğu yönünde bilgiler var, neler söyleyeceksiniz?” şeklindeki bir sorusuna Rus işgali altındaki Çeçenya’da kurulan kukla rejimden örnekle yanıt verdi.

T.C. Başbakanı Ahmet Davutoğlu, “Kesinlikle; hastaneler, fırınlar ve kamplar. Rusya’nın şu anda yapmak istediği, şiddetin en uç noktasını uygulayarak halkı tedirgin etmek ve bundan ise Esad rejimi kalsın diye bir psikolojiye halkı sokmak. Zaten Rusya bunu Çeçenistan’da da aynı taktiği uyguladı, şu anda Suriye’de uyguladığı taktikle Çeçenistan’da uyguladığı taktik aynı taktik. Ve Çeçenistan’da da Kadırov gibi bir kuklayı iş başına getirdiler ve ondan önce nasıl bir kıyım yaptılar ise şimdi aynı şeyi Suriye’de yapıyorlar. Ya Esad’ı Kadırovlaştıracaklar ki öyle zaten, ya da Esad gitse bile bir Kadırov bulup bunu Batı’ya empoze etmeye çalışacaklar. Onun için de alanda hiçbir direnç kalmamasına çalışıyorlar. Bizim, bu anlamda bütün Batı ülkelerini, Joe Biden’a da söylediğim açık ve netti, ‘Rusya’ya da, YPG’ye de gerekli mesajı iletin; Türkiye yanında, çevresinde böylesine bir savaşın etkilerine daha fazla bigâne kalamaz’.” şeklinde konuştu.

T.C. Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun sözlerini aşağıdaki videodan da izleyebilirsiniz:

© Ickerya.com

1 Comment on this Post

  1. Bugüne kadar bilmiyorlarmıydı kadirovun orada olduğunu Türkiye’de o kadar çeçen öldürüldü neden ağızlarını açmadılar evet o zaman Rusya ile araları iyiydi

    Cevapla

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.