Zakayev: “Rusya’daki tüm büyük terörist saldırılarda Rus gizli servisinin parmağı var!”

Zakayev: “Rusya’daki tüm büyük terörist saldırılarda Rus gizli servisinin parmağı var!”

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Başbakanı Akhmed Zakayev, muhalif Belarus televizyon kanalı BELSAT’a verdiği özel röportajda, Rusya’da gerçekleştirilen tüm büyük terörist saldırılarda Rus gizli servisinin parmağı olduğunu ifade etti.

Konsolosluğumuz tarafından deşifre edilerek Türkçe’ye tercüme edilen röportaj aşağıda yer almaktadır:

Viktoriya Kolçin: … Bugün Çeçen lider Akhmed Zakayev ile konuşuyoruz. Size göre Putin ve rejiminin Rusya’daki terörist eylemler ile herhangi bir bağlantısı var mı?

Akhmed Zakayev: Sübut bir gerçeklik ile söyleyebilirim ki, Rusya’da Çeçenler adına veya Çeçenler kullanılarak yapılan tamamı Rus gizli servisleri tarafından organize edildi. Sadece yüksek profilli saldırılara atıfta bulunuyorum, ümitsiz insanların korkunç bir sona ulaştıkları patlamalardan bahsetmiyorum. Mesela, Nord-Ost ya da Beslan saldırılarının her biri tüm dünyada yankı buldu. Her iki saldırı da Rus gizli servisleri tarafından planlandı ve gerçekleştirildi. Ve bunun kanıtları da Rus medyasında ve Rus siyasi figürlerinde, Moskova’daki, Volgodonsk’taki ve Buynaksk’taki apartman bombalarına bakın, bu patlamaları incelemeye başlayan herkes öldürüldü.

Viktoriya Kolçin: Mevcut Rus hükümetinden üst düzey yetkililer de bunun içinde mi?

Akhmed Zakayev: Rusya’nın problemi, toplumun aklında bir Putin’e ihtiyaç var. Yeri gelmişken aktarayım, 2000 yılında Putin sahneye ilk çıktığında, Putin, Dorenko* ile tek bir konu üzerinde tartışıyor. Dorenko ona, “insanlar buna nasıl tepki verecek?” diye sorduğunda, Putin, “Sergey, bizim halkımız uysaldır!” diye yanıt veriyor. Mevcut Fakirlik ve zenginlik arasındaki tezat görüldüğünde, normal bir toplumda çok uzun zaman önce “sosyal bir patlama” yaşanırdı. Fakat, Rusya’da bu tamamen normal, çünkü Putin, 100 yıldır ihtiyaçları olmayan Kırım’ı halka sundu, Doğu Ukrayna’da bir savaş başlattı, işte Putin’i iktidarda tutan şeyler bu gibi siyasi dümenler.

Viktoriya Kolçin: Peki bugün Rusya’daki demokratik güçler neden bir çıkmaza girdi?

Akhmed Zakayev: Onlar da muhalif değiller, onlar iktidarı ele geçirmek istiyorlar, iktidar olmak istiyorlar. Belarus’taki, Polonya’daki, Ukrayna’da olaylara yönelik bir yaklaşımları yok, Putin bugün uluslararası politikadaki önceliği ideoloji olarak tanımlıyor. Ve eğer muhalefet Putin ile bu konularda dayanışma içerisinde ise, bir muhalefetten bahsedemeyiz.

Viktoriya Kolçin: Rusya’nın neden Çeçenya’ya ihtiyacı var?

Akhmed Zakayev: Mesele bağımsızlık tanınmıyorsa, Rusların, Çeçenleri yok olmaktan korumak istiyor olması değil. Bugün, Çeçenya’yı neden ellerinde tuttuklarını dahi açıklayamıyorlar, ancak, ben biliyorum ve bu konuda bir açıklamam var. Çarist Rus askeri generallerinden bu yana, herkes ismini Çeçenya’da sürdürülen savaş ile yaptı ve bu bugüne kadar da böyle devam ediyor. Bugünün Rusyası’nda “kahraman” ünvanı olanlar, bu ünvanlarını Çeçenya’daki savaştan dolayı aldılar.

Viktoriya Kolçin: Kafkasya’yı birleştirmeyi başarabilecek ulusal bir fikir var mı?

Akhmed Zakayev: Çeçen ulusal nosyonu, prensip olarak Kafkasya ulusunun genel nosyonuna dönüştürüldü. Her ne kadar bu fikir, bir FSB projesi olarak Dokka Umarov eliyle “Kafkasya Emirliği” formu halinde tasfiye edilmişse de, fikir henüz yok olmuş değil ve yerine getirilmediği sürece de kendi yörüngesinde yol almaya devam edecek. Esasında, Rusya ve Çeçenya arasında 20 yıldır devam eden savaşta, ulusal fikir Kafkasya genelinde ulusal düzeye tahavvül etti.

Viktoriya Kolçin: Akhmed Zakayev ve Viktoriya Kolçin ile birlikteydiniz. Belsat’ın “Işık” adlı programı için Londra’dan bildirdik.

*Sergey Leonidoviç Dorenko, “Rus Haberleri Servisi” Radyosu’nun baş editörü, gazeteci.

Bakanlar Kurulu Başkanımız sayın Akhmed Zakayev’in röportajının videosu:

© Ickerya.com

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.