Başbakan Zakayev’den Türkiye Halkına ve Yönetimine Destek Mesajı

Başbakan Zakayev’den Türkiye Halkına ve Yönetimine Destek Mesajı

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Başbakanı Akhmed Zakayev, 15 Temmuz 2016 Cuma günü başlayan darbe girişimi ve Türkiye halkının darbeye karşı duruşu nedeniyle, Türkiye halkına ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben bir destek mesajı gönderdi.

Konsolosluğumuz tarafından Türkçe’ye tercüme edilen mesaj aşağıda yer almaktadır:

Türkiye Halkına ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a!

Bu tarihsel anlarda, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümeti, Türkiye halkı ve ülkenin seçilmiş meşru yöneticileri ile birlikte olduğunu ilan etmektedir.

Olayların yaşanmaya başlandığı anlardan itibaren yüzlerce Çeçen, Rusya’nın ardında olduğu silahlı haydutlarca Çeçenya’da gerçekleştirilmek istenilen darbede hissettikleri duygularla Türkiye halkı ile birlikte sokaklara çıkmış ve onların iradelerini savunmalarına destek olmuştur. Çünkü biz 1990’lı yıllarda aynı şekilde meşru seçimlerle görev alan Devlet Başkanımızın etrafında kenetlenerek darbe girişimi engellemiştik. İşte Türkiye’de de aynı şeylerin yaşandığına şahit olduk. Türkiye halkı tüm dünyaya siyasi olgunluğunu ve kendi tercihleri ile görev verdiği yasal hükümeti savunma kararlılığını göstermiştir.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümeti, demokrasiyi ve özgürlükleri korumak uğruna hayatlarını kaybedenlerin yasını Türkiye halkı ile birlikte tutmaktadır.

Allah yar ve yardımcımız olsun!

16.07.2016

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümeti Bakanlar Kurulu Başkanı
Akhmed Zakayev

© Ickerya.com

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.