Başbakan Akhmed Zakayev’den BMMYK Başkanı’na Çağrı

Başbakan Akhmed Zakayev’den BMMYK Başkanı’na Çağrı

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Devlet Haber Ajansı Chechenpress, Başbakanımız Sayın Akhmed Zakayev’in Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi’ye 15 Eylül 2016 günü gönderdiği mektubun tam metnini yayınladı.

Konsolosluğumuz tarafından Türkçe’ye tercüme edilen metin aşağıda yer almaktadır:

Kime: Sayın Filippo Grandi
BM Mülteciler Yüksek Komiseri

15.09.2016

Son birkaç ay içerisinde, Çeçen Cumhuriyeti’nden binlerce sığınmacı Avrupa’ya ulaşmak umuduyla Belarus-Polonya sınırında toplanıyor. Bu insanlar Çeçenya’daki mütevazi evlerini ve maddi değeri olan tüm malvarlıklarını satarak bilinmeyen bir yolculuğa çıkıyorlar. Kollarındaki bebekleri ve mevsime uygun olmayan kıyafetleri ile Polonyalı yetkililerin kendilerine verecekleri izne müteakip Avrupa Birliği sınırını geçmek için sonbahar soğuğunda açık havada uyuyarak umutla bekliyorlar.

Binlerce Çeçen ailenin sığınma talep etmek amacıyla sınırda toplanmalarının nedeni son derece açık. Bugün Çeçenya’da bir suçlu ve terör rejimi yaratılmış durumda; bu rejimin uyguladığı baskılar, şiddetler ve muhalefetle yürüttüğü açık savaş nedeniyle sıradan vatandaşların hiçbir güvenliği bulunmamakta ve insan haklarına riayet edilmemektedir. Her şeyden önce, mutlak bir hukuksuzluk Çeçen Cumhuriyeti’ne tamamen hakim olmuş durumdadır. Rejim toplum sorumluluğu prensibinden hareketle toplu cezalandırma metotları uygulamaktadır. Bu nedenlerle, halk korku, aşağılanma ve umutsuzluk içerisinde hayatlarını sürdürmeye çalışmaktadır.

Brest sınırından gelen son raporlara göre, burada toplanmış Çeçen sığınmacıların Avrupa Birliği sınırından aylardır süren geçme denemeleri defaatla reddedilmiş ve Belarus İçişleri Bakanlığı tarafından da Çeçen sığınmacılar Belarus topraklarını terk etmedikleri takdirde çocuklarının ellerinden zorla alınacakları şeklinde tehdit edilmeye başlanılmıştır. Belaruslu yetkililer bu girişimlerini ailelerin içinde bulundukları sıkıntıları, koşulların elverişsizliğini, çocukların ve diğer hastaların bakım ve tedavilerindeki problemlere dayandırmaktadır. Ancak tüm bu girişimin ardında yatan gerçek neden, Belaruslu yetkililerin Çeçen sığınmacıları korkutarak, Belarus dışına çıkmaya zorlamak istemeleridir.

Devlet Başkanları Djokhar Dudayev ve Aslan Maskhadov’un çalışmalarını sürdüren ancak sürgünde faaliyet göstermek zorunda kalan meşru Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümeti olarak bizler, Belarus sınırında bekleyen Çeçen sığınmacılara 1951 tarihli Cenevre Sözleşmesi ve 1967 tarihli Protokol’de yasal şartları belirtilen “mültecilik statüsünün” verilmesi umuduyla size yazıyoruz. Hukuksuzluktan kaçan bu insanlar, güvenli bir gelecek için umutları ve rüyalarından başka her şeyi reddetmektedir.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (BMMYK) internet sitesinde, tüm mültecilerin güvenlik içerisinde yaşama hakkı olduğundan bahsediyorsunuz. Biz de buna inanmak istiyoruz.

Saygılarımla,

Akhmed Zakayev
Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Bakanlar Kurulu Başkanı

© Ickerya.com

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.