Rus-Çeçen Savaşı’nın 22. Yılı Nedeniyle Bakanlar Kurulu Kararnamesi

Rus-Çeçen Savaşı’nın 22. Yılı Nedeniyle Bakanlar Kurulu Kararnamesi

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Başbakanı Akhmed Zakayev, I. Rus-Çeçen Savaşı’nın başlamasının 22. yıldönümü nedeniyle, Çeçen hükümetinin temsilciliklerinin olduğu tüm ülkelerde anma programları tertip edilmesi yönünde bir kararname yayınladı.

Esirgeyen ve Bağışlayan Allah’ın Adıyla!

KARARNAME

No.16                                                                                                                                                                 04.12.2016

Rus askeri makinası ve Kremlin’in şahinleri, 26 Kasım 1994’te Çeçenya’nın başkenti Grozny’yi ele geçirmeye yönelik başarısız operasyonlarından sonra Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’ya yönelik geniş çaplı bir savaş başlatmanın hazırlıklarına başladı. Çeçen Cumhuriyeti İçkerya devleti siyasi liderliğinin çatışma ortamı ve savaşı engellemeye yönelik attığı atımlar sonuç getirmedi ve Rus askeri güçleri 11 Aralık 1994 tarihinde anavatanımızı işgal etti.

Yaklaşık iki yıl süren I. Rus-Çeçen Savaşı, Khasavyurt Barış Anlaşması’nın imzalanması ile son buldu. Bu birinci savaşın sonucu inanılmaz fedakarlıklar ve korkunç kayıplardı. Ardından Çeçen halkı daha şiddetli ve daha zalim bir ikinci savaşı gördü.

Bakanlar Kurulu Başkanı, Rus-Çeçen Savaşı’nın başlangıcının 22. yıldönümünü anmak üzere Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Anayasası’nın 19, 20 ve 21.maddeleri ışığında, aşağıdaki kararları almıştır:

1. Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümetinin üyelerinin ve temsilcilerinin bulunduğu tüm ülkelerde, 11 Aralık 2016 günü Rus-Çeçen Savaşı’nın başlamasının 22. yılı nedeniyle anma etkinlikleri düzenlenecektir.

2. Bu kararın uygulanmasından ÇİC Dışişleri Bakanı Aminat Saieva sorumlu kılınmıştır.

3. İş bu kararlar yayınlandığı andan itibaren yürürlüğe girer.

Akhmed Zakayev
ÇİC Bakanlar Kurulu Başkanı

© Ickerya.com

Leave a Comment