Büyükelçinin Diyetini Çeçen Mülteci mi Ödeyecek?

Büyükelçinin Diyetini Çeçen Mülteci mi Ödeyecek?

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Türkiye Fahri Konsolosluğu’na ulaştırılan acil bir bilgiye göre, Sabur Ali Kujulov adlı 1971 doğumlu gazi Çeçen sığınmacı İstanbul Valiliği’nin olur kararı ile Rusya Federasyonu’na iade edilmek üzere.

İstanbul ili Fatih ilçesindeki Kumkapı Polis Merkezi Yabancılar Şubesi’nde tutulan Sabir Ali Kujulov’un sınırdışı edilmesi için Vali Yardımcısı Nur GEZİCİ imzalı 63903 sayılı olur kararı ve bu kararın yerine getirilmesi için gerekli evraklar İl Göç Uzmanları tarafından 28 Aralık 2016 Çarşamba günü görevli polis memurlarına iletildi.

Türkiye Cumhuriyeti’ne yasadışı yollardan girdiğinden bahisle sığınma talebi reddedilen Kujulov’un iade işleminin 31 Aralık Cumartesi günü gerçekleştirileceği tahmin ediliyor. Sabir Ali Kujulov’un iadesinin hukuka ayrkırı olacağına ilişkin daha önce Bursa I. İdare Mahkemesi’nin bir kararı olmasına rağmen, mahkeme kararının hiçe sayılarak iade işlemlerinin böyle bir süratle yürütülüyor olması, 19 Aralık 2016 günü Rus Büyükelçi Andrey Karlov’un Ankara’da uğradığı suikastın diyetinin Çeçen mültecilere mi ödetileceği sorusunu akıllara getiriyor.

Devletlerin sığınma başvurularında takdir yetkisi bulunsa da, bu yetkinin sınırsız ve kuralsız olarak kullanılabilmesinin hiçbir devlet için mümkün olmadığını hatırlatmak istiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti taraf olduğu 1951 tarihli Cenevre Sözleşmesi, 1967 tarihli New York Protokolü ve bu konuya ilişkin ulusal mevzuatı ile bu alana ilişkin takdir yetkisini diğer tüm taraf ülkeler gibi sınırlandırmıştır. 1951 tarihli Cenevre Sözleşmesi’nin 33. maddesi, “Hiçbir taraf devlet, bir mülteciyi, ırkı, dini, tabiiyeti, belli bir sosyal gruba mensubiyeti veya siyasi fikirleri dolayısıyla hayatı ya da özgürlüğü tehdit altında olacak ülkelerin sınırlarına, her ne şekilde olursa olsun geri göndermeyecek veya iade etmeyecektir” ifadesiyle sığınmacıların geri gönderilmesini yasaklamaktadır. Bu ilke sadece uluslararası hukukun değil, aynı zamanda geleneksel hukukun da önemli bir parçasıdır ve bu yükümlülük ile işkence ve kötü muamele görülmesi olası iade işlemleri ne hukuken ne de vicdanen kabul edilemez bir eylemdir.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Türkiye Fahri Konsolosluğu olarak, Türkiye Cumhuriyeti devleti yetkililerine bir kez daha sesleniyor, mazlum bir Çeçen sığınmacıyı ölüme göndermemeniz için çağrıda bulunuyoruz.

© Ickerya.com

Leave a Comment