Rus İşgalcilerden Barbar Yeni Yıl Hediyesi!

Rus İşgalcilerden Barbar Yeni Yıl Hediyesi!

2014 yılında başkent Djokhar-Kala’nın (eski Grozny) Oktyabrsky bölgesinde bulunan toplu mezardan çıkarılarak DNA incelemesi yapılmak üzere Rusya’nın Rostov-on-Don kentine götürülen 160 naaştan 109’u bugün iade edildi.

Rus askeri işgali altındaki Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’daki kaynaklarımızdan gönderilen ses ve video kayıtlarına göre, 31 Aralık 2016 Cumartesi günü sabah saatlerinde KAMAZ marka kamyonlarla siyah ve sarı plastik torbaların içerisine yerleştirilmiş ve numaralandırılmış 109 vücut kalıntısı başkent Djokhar-Kala’ya bağlı Pobedenskoye (15.Molsovkhoz) Köyü’ne getirildi. Vücut kalıntılarının I. Rus-Çeçen Savaşı’nda ortadan kaybolan ve kendilerinden haber alınamayan binlerce Çeçen sivilden küçük bir bölümüne ait olduğuna inanılırken, DNA incelemelerine göre vücut kalıntıları kadınlara, yaşlılara ve hatta çocuklara ait.

Getirilen vücut kalıntılarından sadece ikisi yakınları tarafından teslim alınırken, kimlikleri halen bilinmeyen 107 kişiye ait vücut kalıntıları ise yerel işbirlikçi yöneticiler tarafından hızlıca köy mezarlığına defnedildi. Yerel insan hakları savunucuları kayıp yakınlarına DNA örneklerini aldırarak yakınlarının iade edilen naaşlar arasında olup olmadığını kontrol etmeye çağırdı.

Bu üzücü ve şok edici gelişmeye karşın, işbirlikçi yerel yöneticiler gerçekleştirmeyi planladığı “Yeni Yıl Kutlamalarını” iptal etmedi.

© Ickerya.com

Leave a Comment