Sürgünün 73. Yılı Üzerine Bakanlar Kurulu Kararı

Sürgünün 73. Yılı Üzerine Bakanlar Kurulu Kararı

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Başbakanı Akhmed Zakayev, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği tarafından tüm Çeçen-İnguş halkının Orta Asya ve Sibirya’ya sürgüne gönderilmesinin 73. yıldönümü münasebetiyle düzenlenecek etkinliklere ilişkin bir kararname yayınladı.

Esirgeyen ve Bağışlayan Allah’ın Adıyla!

KARARNAME

No.17                                                                                                                                                                26.01.2017

Sovyet-Rus hükümetinin, Çeçen-İnguş halkını topluca Orta Asya ve Sibirya’ya göndererek Waynakh halkına karşı işlediği soykırım suçunun, halkımıza yönelik gerçekleştirilmiş bu kalleş ve korkuç suçun 73. yıldönümünün yaklaşması nedeniyle Bakanlar Kurulu Başkanı, Rus-Çeçen Savaşı’nın başlangıcının 22. yıldönümünü anmak üzere Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Anayasası’nın 79, 80 ve 81.maddeleri ışığında, aşağıdaki kararları almıştır:

1. Şubat 1944’te yaşanılan bu sürgünde hayatını kaybeden tüm Waynakhların anılması için Çeçen diasporalarının ve Çeçen Cumhuriyeti İçkerya devletinin temsilciliklerinin bulunduğu her yerde anma programları düzenleyecektir.

2. Waynakh halkının sürgüne gönderilişinin 73. yılı nedeniyle, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümeti Bakanlar Kurulu Başkanı I. Yardımcısı Alim-Paşa Soltıkhanov düzenlenecek anma etkinliklerine ilişkin bir planı 1 hafta içerisinde onaylanmak üzere Bakanlar Kurulu’na sunmak üzere görevlendirilmiştir.

3. Bu kararın uygulanmasından ÇİC Bakanlar Kurulu Başkanı olarak şahsım sorumludur.

4. İş bu kararlar yayınlandığı andan itibaren yürürlüğe girer.

Akhmed Zakayev
ÇİC Bakanlar Kurulu Başkanı

© Ickerya.com

Leave a Comment