23 Şubat 1944 Sürgünü’nü Anma Programı

23 Şubat 1944 Sürgünü’nü Anma Programı

23 Şubat 1944 tarihinde Çeçen-İnguş halkının topyekün Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilmesinin 73. yılı nedeniyle Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Türkiye Fahri Konsolosluğu ve Kafkas Vakfı’nın düzenlediği anma programıyla ilgili olarak Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Türkiye Fahri Konsolosu bir duyuru yayınladı.

Esirgeyen ve Bağışlayan Allah’ın Adıyla!

DUYURU

No.D-09                                                                                                                                                          17.02.2017

Konu: 23 Şubat 1944 Sürgünü’nü Anma Programı

Bundan 73 yıl önce, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği yöneticileri, Nazi Almanyası ile işbirliği yapmakla itham ettikleri tüm Çeçen-İnguş halkını, kadın-erkek, yaşlı-çocuk ayrımı yapmaksızın 23 Şubat 1944 tarihinde silah zoruyla hayvan vagonlarına bindirerek Sibirya ve Orta Asya’ya doğru sürgüne göndermiştir. Yolculuk sırasında ve sürgündeki yaşam koşullarında Çeçen-İnguş nüfusunun yarısından fazlası hayatını kaybetmiş ve ancak 1957 yılından sonra tarihsel anavatanlarına dönüşlerine izin verilmiştir. Dünya tarihinde kara bir leke olarak yer alan insanlık dışı bu uygulama, 2004 yılında Avrupa Parlamentosu tarafından bir “SOYKIRIM” olarak tanınmıştır.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Bakanlar Kurulu Başkanı Akhmed Zakayev’in 26.01.2017 tarih ve 17 numaralı kararnamesi doğrultusunda, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Türkiye Fahri Konsolosluğu, Kafkas Vakfı ile ortaklaşa bir şekilde 23 Şubat 1944 Sürgünü’nü anma programı düzenlemektedir.

Kafkas Vakfı ile birlikte düzenlediğimiz anma etkinliğimizde, 2014 yılında çekilmiş ve Türkçe alt yazıları konsolosluğumuz tarafından hazırlanılmış “Unutmanız Emredildi” adlı filmin gösteriminin yapılması uygun görülmüştür. Zira, film adına yakışır biçimde daha sinemalara girmeden Rusya Federasyonu Kültür Bakanlığı tarafından “tarihsel yanlışlar” içerdiği iddiasıyla yasaklanmıştır.

25 Şubat 2017 Cumartesi günü, saat 18:00’de Üsküdar Belediyesi Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi  Sinema Salonu’nda gerçekleştirilecek anma programımıza İstanbul ve çevre illerde ikamet eden tüm hemşeri ve dostlarımız davetlidir.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Türkiye Fahri Konsolosu
Ahmet Özdeş

Anma programının afişi:

© Ickerya.com

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.