Uluslararası Bir Konferans İçin Bakanlar Kurulu Kararı

Uluslararası Bir Konferans İçin Bakanlar Kurulu Kararı

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümeti Bakanlar Kurulu Başkanı Akhmed Zakayev, 1997 yılında imzalanılan Rusya Federasyonu ve Çeçen Cumhuriyeti İçkerya devletleri arasındaki Barış Anlaşması’nın 20.yılı münasebetiyle uluslararası bir konferans düzenlenmesi hususundaki bakanlar kurulu kararını yayımladı.

Esirgeyen ve Bağışlayan Allah’ın Adıyla!

KARARNAME

No.19                                                                                                                                                                  17.02.2017

Ulusal özgürlük mücadelelerinde başarının ana koşullarından birisi, halkın tek bir lider etrafında kenetlenebilmesi ve davaya bağlılıktan vazgeçmemesinin gerekliliğidir. Rus işgalcilere karşı Çeçen halkının yüzyıllardır verdiği mücadele bunun canlı bir örneğidir.

“Şeytani imparatorluğun” çöküşünden sonra, Çeçen halkı, ulusal diriliş ve Çeçen devletinin yeniden yapılanması yolunu seçmiştir. Bu doğrultuda, 27 Ekim 1991 günü Çeçen halkı, Çeçen Cumhuriyeti Parlamentosu ve Devlet Başkanlığı seçimlerini gerçekleştirmiştir. Çeçen halkının tarihinde ilk kez düzenlenen bu özgür ve demokratik seçimlerde, Çeçen halkı ulusal liderleri ve I. Devlet Başkanları olarak Djokhar Dudayev’i tercih etmiştir.

12 Mart 1992’de Çeçen Parlamentosu, Çeçen Cumhuriyeti Anayasası’nı kabul etmiştir. Bağımsız ve egemen bir devlet kurulmasına ilişkin yürütülen siyasi süreç hükümetin demokratik enstitüleriyle ve uluslararası hukukun temel kurallarına uygun şekilde yürütülmüştür. Ne var ki, Çeçen halkının demokratik meşru bir devlet kurma yönündeki iradesi, Rus düşmanlığına çarpmıştır. Rus yetkililer, Çeçen halkının bağımsızlık talebini paralize etmek için genç Çeçen devletine karşı sabotajlarla her türden cezalandırıcı ve tecavüzi eylemleri, türlü türlü provokastonları, terörist saldırıları, bilgi harplerini ve finansal ambargoları gerçekleştirmiştir.

Nihayetinde de, Aralık 1994’te, Rusya, uluslararası hukukun ve Rus iç hukukunun tüm normlarını ihlal ederek Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’ya karşı açıkça askeri saldırıya başlamıştır.

Rus saldırganlar, zırhlı araçlarını, hava araçlarını, çoklu füze rampalarını, uzun menzilli toplarını ve güdümlü roketlerle donatılmış savaş başlıklarını, “yerden yere atılan” füzelerini, uluslararası anlaşmalarla kullanımı yasaklanmış içlerinde kimyasal silahlar, misket bombaları, vakum bombaları ve uranyumla zenginleştirilmiş cephanelerinde içerisinde bulunduğu mühimmatlarını bir mezbahadaki acımasızlıkla Çeçen halkını yok etmek ve boyun eğdirmek için kullanmıştır. Uluslararası insan hakları ve insani organizasyonlara göre, Çeçenya’da yaşanılanlar bir soykırım ve etnik kırımdır, ayrıca bu savaş II. Dünya Savaşı’nın sona ermesinden bu yana görülen en yıkıcı ve şiddetli savaştır. İki yıl süren savaş, Çeçen halkının ve silahlı kuvvetlerinin eşssiz cesareti ve kırılmaz direnci sayesinde, Rus ordusunun Çeçen Cumhuriyeti İçkerya topraklarını terk etmesini sağlayan Khasavyurt Anlaşması’nın imzalanmasıyla sona ermiştir.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya ve Rusya Federasyonu arasındaki Barış Sözleşmesi, 12 Mayıs 1997 tarihinde iki ülkenin Devlet Başkanları Aslan Maskhadov ve Boris Yeltsin tarafından imzalanmıştır.

İmzalanan bu barış anlaşması, Boris Yeltsin’e göre, “Rusya ve Çeçenya arasındaki dört yüz yıllık savaşa bir son vermekteydi”. Ancak, bu belge Rus askeri ve siyasi cephesinin üst düzey isimlerinin boğazında düğümlenmiştir; Rus gizli servisleri ve ordusu birinci savaş sürecinden daha keskin ve şiddetli sabotaj ve terörist saldırılarını ve provokasyonlarını yenilemeye başlamıştır. Buna ilaveten, Rus güvenlik servisleri yerel ajanları vasıtasıyla Çeçen devletine karşı dünya genelinde eşi görülmemiş bir bilgi savaşı başlatmıştır. Yaşananlar açıktı ki, Kremlin liderliği, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’ya karşı yeni bir askeri müdahale hazırlığı içerisindeydi. Ve böylelikle, 1990 yılında, Rusya, Çeçen halkına ve devletine karşı daha vahşi ve tam kapsamlı yeni bir savaşa başlamıştır.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’nın meşru seçimlerle seçilmiş Devlet Başkanı Aslan Maskhadov’un 2005 yılında haince katledilmesinden ve Rusya himayesindeki Akhmad Kadırov’un “Çeçenya’nın Başkanı” rolü için ortaya çıkarılmasından sonra, Kremlin’deki yetkilere göre Çeçen devletinin ve özgürlük direnişinin sona ermesine saatler kalmıştı. Ancak, Çeçen halkı ve Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Hükümeti bugün hala tüm mevcut olanaklar dahilinde Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’nın özgürlüğü, bağımsızlığı de işgalden arındırılması için mücadelesini sürdürmektedir. Rusya Federasyonu ve Çeçen Cumhuriyeti İçkerya arasındaki ilişkilerin 1997 tarihindeki Barış Anlaşması temelinde inşa edilebileceğini hatırlamalıyız ki, bu yılın 12 Mayıs’ı bu sözleşmesinin imzalanmasının 20. yıldönümüdür.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Bakanlar Kurulu yukarıda sözü geçen tüm hususlar dikkate alınarak Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Anayasası’nın 79, 80 ve 81.maddeleri ışığında, aşağıdaki kararları almıştır:

1. 12 Mayıs 1997 tarihinde Rusya Federasyonu ve Çeçen Cumhuriyeti İçkerya devletleri arasında imzalanılan tarihi Barış Anlaşması’nın 20. yılı nedeniyle “12 Mayıs 1997 Barış Anlaşması, Rus-Çeçen Çatışmasının Çözümünün Temeli” temalı uluslararası bir konferans düzenlenecektir.

2. Bu konferansın organizasyonu ve hazırlıkların gerçekleştirilmesi için bir “Organizasyon Komitesi” kurulacaktır.

3. Konferans Organizasyon Komitesi’nin başkanı olarak Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Dışişleri Bakanı Aminat Saiyeva atanmıştır.

4. Konferans Organizasyon Komitesi Başkanı Aminat Saiyeva, konferansla ilgili bir plan hazırlamak ve onaylanmak üzere Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Bakanlar Kurulu’na sunmakla görevlendirilmiştir.

5. Bu kararın yerine getirilmesinden Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Alim-Paşa Soltıkhanov sorumlu kılınmıştır.

6. İş bu karar yayımlandığı andan itibaren yürürlüğe girecektir.

Akhmed Zakayev
ÇİC Bakanlar Kurulu Başkanı

© Ickerya.com

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.