Rus Askeri Üssüne Saldırı: En Az 18 İşgalci Etkisiz Halde

Rus Askeri Üssüne Saldırı: En Az 18 İşgalci Etkisiz Halde

Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri 147. Topçu Alayı’nın Rus askeri işgali altındaki Çeçenya’nın Naursky bölgesinde konuşlu bulunan 3761 numaralı üssüne 24 Mart 2017 günü sabah saat 02:10 sularında bir saldırı düzenlenildi.

8 genç Çeçen’in katıldığı tahmin edilen saldırıda, silahsız genç Çeçenler sisli havadan faydalanarak Rus askeri üssüne girdi ve Rus askerlerin silahlarını ele geçirdiler. Yaşanan çatışmada çeşitli rütbelerden en az 6 Rus askeri hayatını kaybederken, 12 Rus askeri de yaralandı. Suriye merkezli DAEŞ (Irak ve Şam İslam Devleti) adlı terörist organizasyon tarafından saldırı üstlenilse de, açıklama bu örgütün bölgede yapmak istediği propagandan ibaret olup herhangi bir gerçeklik taşımamaktadır. Saldırı, Rus işgaline ve işbirlikçi yerel rejime karşı direniş göstermek isteyen Çeçen gençler tarafından gerçekleştirilmiştir.

Rus ve Rus yanlısı rejimin medya kaynakları tarafından çatışmaya katılan gençlerden 6’sının ölü olarak ele geçirildiği, 2’sinin ise kaçtığı iddia edilse de, daha önce Çeçenya’da görev yapmış emekli bir Rus kumandanın medyada yer alan fotoğraf ve videolar üzerinden yaptığı yoruma göre öldürülen gençler ya saldırıda yer almadı ya da canlı olarak ele geçirildikten sonra öldürüldü. Fotoğrafları ve videoları inceleyen emekli Rus komutan, Novaya Gazetesi‘ne verdiği demeçte, öldürülen şahısların yaralarının hepsinin yakın mesafeden ve sadece kafalarından olduğunu belirterek bunun savaş esirlerini infaz ederken kullandıkları tipik bir “Çin Atışı” olduğunu ifade etti. Ayrıca gün içerisinde Rus askeri yetkililer tarafından yapılan açıklamada da öldürülen Çeçen gençlerin vücutlarının üzerinde sarılı olduğu görülen patlayıcıların gerçek olmadığı açıklandı.

Rus gizli servisine yakın bir medya kaynağı olan Life.Ru‘da saldırı anına ilişkin kısa bir video görüntüsü yayınladı. Video görüntülerinde 3 kişinin Rus askeri üssüne silahsız olarak girdiği anlar görülüyor:

Öte yandan, 24 ve 25 Mart 2017 günleri, çatışmada hayatını kaybeden Muridov kardeşlerin köyü Naur’da gerçekleştirilen bir cezalandırma operasyonunda, Muridov kardeşlerin babaları ve diğer yakın akrabaları Rus işbirlikçisi rejimin silahlı haydutlarınca esir alındı. Aynı şekilde, operasyonda yer alan ve Çeçenya’nın Vedeno bölgesindeki Elistanji Köyü’nden olan Khizir Zakarayev’in akrabaları da esir alınırken, başta başkent Grozny olmak üzere ülkenin pek çok yerleşim yerinde Çeçen gençlere yönelik toplu cezalandırma operasyonları düzenlendi ve onlarca Çeçen genç Rus işbirlikçisi yerel rejim tarafından kaçırıldı.

© Ickerya.com

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.