Basın Bildirisi: Djokhar Dudayev’in Şehadetinin 21. Sene-i Devriyesi

Basın Bildirisi: Djokhar Dudayev’in Şehadetinin 21. Sene-i Devriyesi

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Türkiye Fahri Konsolosluğu, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’nın kurucu devlet başkanı Djokhar Dudayev’in şehadetinin sene-i devriyei vesilesi ile bir anma mesajı yayınladı.

Esirgeyen ve Bağışlayan Allah’ın Adıyla!

B A S I N    B İ L D İ R İ S İ

No.D-10                                                                                                                                                            21.04.2017

Konu: Djokhar Dudayev’in Şehadetinin 21. Sene-i Devriyesi

21 yıl önce, 21 Nisan 1996 günü Rus-Çeçen savaşının en sert günlerinde Gekhi-Çu Köyü yakınlarında uydu telefonuyla barış için müzakere ederken, emperyalist Rusya’nın savaş uçaklarından atılan güdümlü bir füze ile cumhuriyetimizin I. Devlet Başkanı Djokhar Dudayev şehit oldu inşaAllah.

Stalin rejiminin uyguladığı sürgünde dünyaya gelen Djokhar, kendisini Çeçen halkını kolonyalist Sovyet-Rus idaresinden kurtarmaya adadı. Ve bu amacına da ulaştı! Tüm Çeçen ulusunun yüzyıllardır hayalini kurduğu tam bağımsız Çeçen Cumhuriyeti İçkerya devletini kurdu. Son derece zeki bir askeri kumandan olmasına rağmen, barışçıl bir karaktere sahipti. O bir düşünce adamıydı ve ileri görüşlüydü. Barış içerisinde yaşamak ve tüm dünya ülkeleriyle dostane ilişkiler kurmak için çabaladı. Ancak, Rusya emperyalist hayallerini gerçekleştirmek için vatanımızı işgal etti, taş üstünde taş bırakmadı; Djokhar’da verdiği sözü tuttu, kefenini giyerek kanının son damlasına kadar mücadele etti.

Büyük kahramanımız Djokhar Dudayev’in tarih sahnesinden trajik bir şekilde çekilişi sadece Çeçen halkı için derin bir üzüntü doğurmadı, bu hain suikast tüm dünyanın dikkatini çekti. Avrupa Parlamentosu milletvekilleri Dudayev’in ölüm haberini aldıklarında bir dakikalık saygı duruşunda bulundu, Türkiye’nin dört bir yanında camilerde gıyabi cenaze namazı kılındı, yüz binler katil Rusya’yı kınadı, Rusya’nın tüm engelleme çabalarına rağmen dünyanın 20 büyük şehri ve başkentinde ismi caddelere, parklara, alanlara verildi.

Aradan geçen 21 yılda, biz hala Djokhar’ı yüzünden eksik olmayan gülüşü ve vatan sevgisi dolu o kocaman yüreğiyle hatırlamaya devam ediyoruz. Kültürümüzü, dinimizi, dilimizi, gelenek ve göreneklerimizi muhafaza edebilmemiz için yegane yol ve Djokhar Dudayev’in bizlere vasiyeti olan, bağımsız ve egemen Çeçen Cumhuriyeti İçkerya için yılmadan tüm gücümüzle çalışmayı sürdürüyoruz.

Şehadetinin sene-i devriyesinde kurucu Devlet Başkanımız Djokhar Dudayev’i ve onun yolunda Çeçen halkının bağımsızlığı için hayatını feda eden tüm şehitlerimizi en derin saygılarımızla anıyoruz.

Allah g1azot qobal doyla xha, Djokhar!

 

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Türkiye Fahri Konsolosu
Ahmet Özdeş

© Ickerya.com

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.