Brüksel’de Uluslararası Konferans Düzenlendi

Brüksel’de Uluslararası Konferans Düzenlendi

Daha önce duyurusu yapıldığı üzere, 12 Mayıs 1997 tarihinde Rusya Federasyonu ve Çeçen Cumhuriyeti İçkerya devletleri arasında imzalanılan tarihi Barış Anlaşması’nın 20. yılı nedeniyle Belçika’nın başkenti Brüksel’de “12 Mayıs 1997 Barış Anlaşması, Rus-Çeçen Çatışmasının Çözümünün Temeli” temalı uluslararası bir konferans düzenlendi.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümeti, uluslararası Katolik barış hareketi “Pax Christi”nin Flamanya bürosu ve bazı Avrupa Parlamentosu milletvekilleri tarafından organize edilen Uluslararası konferans 15 Mayıs 2017 Pazartesi günü gerçekleştirildi. Konferans, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Dışişleri Bakanı Aminat Saiyeva’nın karşılama konuşması ile başlarken ilk takdim Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Başbakanı Akhmed Zakayev tarafından gerçekleştirildi. Başkan Zakayev, Moskova’nın Çeçenya’ya yönelik politikasını eleştirirken, Çeçenya’da süregelen insan hakları ihlallerine değindi.

Konferansın 12 Mayıs 1997 tarihli Barış Anlaşması’nın tarihsel ve siyasi önemine ayrılmış ilk bölümünde, Litvanya eski Devlet Başkanı Prof. Vytautas Landsbergis, Avrupa’daki Çeçenler Halk Meclisi Başkanı Akhmed Dokudayev, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Parlamentosu milletvekili Huseyn İskhanov, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’nın ilk parlamentosunden eski milletvekili Magomed Bagalov, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya ile İlişkiler için Litvanya Parlamentosu Grubu Genel Sekreteri Algirdas Endrukajtis, Çeçen gençlik organizasyonu “Noxçiyçö”nün Genel Sekreteri Madina Mitsayeva, Rusya’dan ekonomist Andrey İllarionov, yazar Viktor Suvorov, siyasi analist Andrey Piontkovsky, Rus politikacı Konstantin Borovoy söz aldı.

Çeçenya’daki mevcut siyasi, sosyal durum ve insan hakları ihlallerinin ele alındığı ikinci bölümde ise, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümetinin İsveç temsilcisi Mayrbek Taramov, Memorial insan hakları organizasyonunun yönetim kurulu üyesi Svetlana Gannuşkina, Rus-Çeçen Dostluk Komitesi Başkanı Stanislav Dmitrievsky, İşkence Karşıtı sivil toplum kuruluşundan Oleg Khabibrakhmanov ile Prag merkezli Özgürlük Radyosu’ndan Amina Umarova tebliğde bulundu.

Konferansın üçüncü ve son bölümünde Çeçen Cumhuriyeti’nden Avrupa’ya doğru devam eden yoğun kaçış konusu işlendi. Bu bölümde, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümetinin uluslararası organizasyonlardaki özel temsilcisi Said-Emin İbragimov, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümetinin Polonya temsilcisi Rubati Mitsayeva, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’nın Almanya Fahri Konsolosu Ekkehard Mass, Polonya merkezli Uluslararası İnsani Girişim Vakfı’ndan Maria Ksiazak ile Norveç’teki İnsan Hakları Analiz Merkezi Genel Sekreteri Akhmed Gisayev konuştu.

Konferans katılımcılar tarafından oylanarak kabul edilen sonuç bildirisinin Çeçen ve Rus tarafları adına imzalanması ile son buldu.

Konferansta sunulan tebliğler ve konferansa ilişkin diğer materyaller konsolosluğumuz tarafından Türkçe’ye tercüme edilerek önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacaktır.

© Ickerya.com

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.