Brüksel’deki Uluslararası Konferansın Sonuç Bildirgesi

Brüksel’deki Uluslararası Konferansın Sonuç Bildirgesi

15 Mayıs 2017 Pazartesi günü Belçika’nın başkenti Brüksel’de “12 Mayıs 1997 Barış Anlaşması, Rus-Çeçen Çatışmasının Çözümünün Temeli” temasıyla gerçekleştirilen uluslararası konferansın sonunda bir sonuç bildirgesi kabul edildi.

Çeçen ve Rus katılımcılar tarafından imzalanan sonuç bildirgesinin konsolosluğumuz tarafından gerçekleştirilen Türkçe tercümesi aşağıda yer almaktadır:

Rusya Federasyonu ile Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Arasındaki İlişkilerin Esasları ve Barış Anlaşması’nın 20. Yılı Münasebetiyle Rus ve Çeçen Taraflarının Müşterek Bildirgesi

Rus kamuoyunun temsilcileri, Çeçen toplumunun temsilcileri ve Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’nın sürgündeki Hükümetinin üyeleri olarak bizler, 12 Mayıs 1997 tarihinde Moskova’da Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin ve Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Devlet Başkanı Aslan Maskhadov tarafından imzalanmış “Rusya Federasyonu ile Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Arasındaki İlişkilerin Esasları ve Barış Anlaşması”nın (buradan itibaren “Anlaşma” olarak anılacaktır) 20. yılı münasebetiyle 15 Mayıs 2017 günü Brüksel’de biraraya geldik.

Bu buluşmanın katılımcıları, Rusya’nın ve Çeçenya’nın en üst düzey resmi temsilcilerinin, halklarımız arasında yüzyıllardır süregelen çatışmayı sona erdirmeye yönelik içten temennilerini ortaya koyarak 20 yıl önce imzaladıkları bu Anlaşma’nın müstesna öneminin altını çizmektedir.

Konferans katılımcıları, söz konusu Anlaşma’nın, Rusya Federasyonu ve Çeçen Cumhuriyeti İçkerya arasındaki ilişkilerin uluslararası hukukuk normları ve prensipleri temelinde kurulmasının, her iki ülkenin ve halklarının arasında barışçıl, denk, iyi komşuluk içerisinde ve karşılıklı çıkarların gözetildiği ilişkilerin gerçekleştirilmesinin temel prensiplerini belirleyen bir belge olduğunu vurgulamaktadır.

Konferans katılımcıları, bu Anlaşma’nın Rusya ve Çeçenya halklarının bugünü ve geleceği için özel ehemmiyetini, her türden anlaşmazlık konusunun çözümünde güç kullanma tehdidi ve güç kullanımını reddeden bir belge olmasına istinaen ifade etmektedir.

Konferans katılımcıları, bu Anlaşması’yı ana çatı olarak görmekte, genel kabul gören uluslararası hukuk ilkelerine ve normlarına uygun olarak ikili ilişkilerin tamamı üzerine ilave anlaşmaların akdedilebileceğini kabul etmektedir.

Konferans katılımcıları, Rusya ve Çeçenya halklarına tasavvur edilemez acılar, ölçülemez maddi yıkımlar, muazzam iktisadi kayıplar getiren, halklarımızın demokratik gelişimini durdurup bunu aksi yöne değiştiren Rus – Çeçen Savaşlarının onbinlerce masum kurbanının anısı önünde saygıyla eğilmektedir.

Konferans katılımcıları, Rusya’daki otoriter rejimin tarih sahnesinden ortadan kalkmasının ardından, özgür Rusya ve özgür Çeçenya arasındaki ikili ilişkilerin bu Anlaşma temelinde kurulması gerektiğini deklare etmektedir.

Konferans katılımcıları, Avrupa Parlamentosu üyelerine ve ayrıca bu buluşmanın organize edilmesine katkıda bulunan Uluslararası Katolik Barış Hareketi Pax Christi’ye en içten dileklerini sunmaktadır.

Brüksel, 15 Mayıs 2017

Bildirgenin imzacıları:

Rus tarafı adına:
S.Dmitrievsky
A.Dolgikh
A.Illarionov
A.Kirilenko
A.Piontkovsky
A.Romanov

Çeçen tarafı adına:
A.Zakayev, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Bakanlar Kurulu Başkanı
A.Dokudaev, Avrupa’daki Çeçenler Halk Meclisi Başkanı
M.Mitsaeva, Çeçen Gençlik Birliği “Noxçiyçö” Sekreteri

İmzalanmış sonuç bildirgesinin fotoğrafı aşağıda yer almaktadır:

© Ickerya.com

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.