Başbakan Zakayev’den G-20 Zirvesi Liderlerine Çağrı

Başbakan Zakayev’den G-20 Zirvesi Liderlerine Çağrı

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya devleti Bakanlar Kurulu Başkanı Akhmed Zakayev, Almanya’nın Hamburg kentinde G-20 zirvesi için toplanan devlet liderlerine açık bir çağrıda bulundu.

Fahri konsolosluğumuz tarafından Türkçe’ye tercüme edilen, Başbakanımız Sayın Akhmed Zakayev’in çağrısının tam metni aşağıda yer almaktadır:

Londra, 5 Temmuz 2017

Bu yıl, G-20 zirvesi Almanya’nın Hamburg kentinde 5-7 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Dünyanın önde gelen ülkelerinin liderleri, bir kez daha dünya güvenliği için küresel konuları ele alacak. Dünyanın geleceğine karar verecek bu ülkeler içerisinde Rusya Federasyonu’da yer almaktadır. Yüzölçümüyle dünyanın 1/6’sını kaplayan, doğal kaynaklar bakımından dünyanın en zengin ülkelerinden ve küresel pazarın ana tedarikçilerinden birisi olarak Rusya’nın bu büyüklükte bir uluslararası toplantıya katılım gösterecek olmasını anlıyoruz.

Ancak hatırlatmak isterim ki, 2014 yılında Rusya’nın Ukrayna’nın iç işlerine müdahalesi ve oradaki faaliyetleri nedeniyle, en bu zirve kadar önemli olan G-8 zirvesine katılımı engellenmişti. O gün, müterakki tüm ademoğlu, bu büyük ülkelerin liderlerinin nihayet Putin’in ihtiraslı planlarını frenlemek için buna ek ciddi önlemler alacağını umut etmişti. Ne yazık ki, Rusya’yı zayıflatması hedeflenen ekonomik yaptırımlar istenildiği sonucu vermedi. Bu yaptırımlar sadece sıradan Rusya vatandaşlarının standart yaşam düzeylerini olumsuz yönde etkiledi.

Bugün dünyanın en büyük problemi olan “Putin’in uluslararası siyaseti”nin çözümü için konjonktürel siyasi eğilim daha yapıcı bir yaklaşımla “müzakere” yürütülmesi şeklindedir. Çeçenya, Gürcistan, Ukrayna, Suriye… Bir dünya mütecavizi olan Putin’e karşı daha üst düzeyde baskı yapılması için daha ne kadar anlaşmayı ya da taahhüdü ihlal etmesi gerekmektedir?!

Bu uluslararası toplantıda, sadece modern dünyanın ekonomi ve iklim sorunları değil, aynı zamanda Suriye ve Ukrayna’daki çatışmaların yatıştırılmalarıyla ilgili kritik konular da ele alınacaktır. Çeçen Cumhuriyeti İçkerya konusu ise kimse tarafından dillendirilemeyecektir, zira Batı çok uzun zaman önce Çeçenya’yı Putin’e kaybetti.

Cefakar Çeçen halkı adına, G-20 zirvesine katılım gösteren tüm devletlerin liderlerine, Putin’in dünya mütecavizi siyasetine yönelik en sert tutumu almaları çağrısında bulunuyorum. Asilzade bir niyet içerisinde Putin’le bir anlaşmaya varmak için atılacak her bir adım ödün vermek, onun inancıyla anlaşmaktır. Bu da, Putin’in emriyle Çeçenya’nın, Ukrayna’nın, Suriye’nin yerle bir edilmesini ve binlerce çocuğun hayatını kaybetmesini affettiğiniz manasına gelmektedir. Bu, Putin’e masum insanları öldürmeye ve sakatlamaya devam etmesine izin vermeniz demektir.

Uluslararası toplantının formatının ve siyasi etiklerin sizleri hem dostlarınızla hem de rakiplerinizle el sıkışmaya zorladığını anlıyoruz. Ama aynı siyasi etiklerin içerisinde ahlaki unsurların olduğunu da biliyoruz. İşte bu nedenle, Putin’le gerçekleştirilecek her tokalaşma, insanlığa karşı geçmişte işlenmiş ve gelecekte işlenecek olacak suçlar için yersiz bir müsamaha olarak algılanacaktır.

Tıpkı dünyanın geri kalanı gibi, Çeçen halkı da, G-20 zirvesinden tartışma konuları hakkında yeni yapıcı kararların alınmasını bekliyor. Katılımcıların, uluslararası hukuk normlarına sıkıca bağlı kalarak Rusya Federasyonu üzerinde tesiri olacak daha prensipli bir pozisyon alacaklarını umut ediyoruz. Yalnızca böyle bir pozisyon barışın güçlendirilmesine ve korunmasına yardımcı olabilecek, ayrıca Putin’in Rusyası’nın tehditlerine ve meydan okuyuşlarına karşı koyabilecektir.

Akhmed Zakayev
Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Bakanlar Kurulu Başkanı

© Ickerya.com

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.