Bakanlar Kurulu’ndan “Zafer Günü” Kararnamesi

Bakanlar Kurulu’ndan “Zafer Günü” Kararnamesi

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümeti, 6 Ağustos “Zafer Günü”nün 21. yıldönümünün yaklaşması nedeniyle, bugünün kutlanması ve anma programlarının organize edilmesi için Başbakanımız Akhmed Zakayev’in imzasıyla bir kararname yayınladı.

Fahri konsolosluğumuz tarafından Türkçe’ye tercüme edilen Bakanlar Kurulu Kararnamesi aşağıda yer almaktadır:

Esirgeyen ve Bağışlayan Allah’ın Adıyla!

KARARNAME

No.A-22                                                                                                                                                           10.07.2017

6 Ağustos 1996 günü, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya silahlı kuvvetleri eş zamanlı olarak Djokhar-Kala (Grozny), Gudermes ve Argun kentlerinde saldırıya geçti. Çeçen silahlı güçleri mensuplarının korkusuz hareketi karşısında, Rus ordusunun düzenli güçleri çaresiz kaldı ve kontrolü kaybeti. Dağılan, birimleri arasındaki iletişime kaybeden, birlikler arasındaki yardımlaşması engellenen, psikolojik yönden bu türden bir saldırıya hazırlıksız olan komuta kademesi ve tam bir çaresizlik psikolojisi içine düşen düşman kuvvetleri etkisiz hale geldi. Çeçen güçlerinin şiddetli saldırıları da düşmanın dayanma gücünü tüketti ve tüm inançlarını yitirmelerine neden oldu. Bu esnada, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Silahlı Kuvvetleri’ne halk nezdinde verilen güçlü destek savaşın akıbetini belirledi.

Sonuç olarak, Rusya Federasyonu’nun üst düzey siyasi ve askeri yöneticileri devasa bir kaybın önüne geçmek için barışa razı oldu ve tarihe Khasavyurt Anlaşması olarak geçen mutabakatı imzalamak zorunda kaldı.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Silahlı Kuvvetleri’nin “Cihat” kod adıyla yürüttüğü bir başarılı askeri operasyonun 21. yıldönümü vesilesiyle, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Anayasası’nın 79, 80 ve 81.maddeleri ışığında, aşağıdaki kararları almıştır:

1. Çeçenlerin yoğun olarak yaşadığı tüm ülkelerde 5 ve 6 Ağustos günlerinde anma etkinlikleri düzenlenmelidir.

2. Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümetinin tüm temsilcilikleri bu temayla ilgili olarak hazırlıklarını yapacak ve etkinlikler organize edecektir.

3. Bu kararın yerine getirilmesinden Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Alim-Paşa Soltıkhanov sorumlu kılınmıştır.

4. İş bu karar yayımlandığı andan itibaren yürürlüğe girecektir.

Akhmed Zakayev
ÇİC Bakanlar Kurulu Başkanı

© Ickerya.com

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.