6 Ağustos Zafer Günü’nün Yıldönümü

6 Ağustos Zafer Günü’nün Yıldönümü

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümeti Basın ve Enformasyon Bakanlığı Basın Servisi, 6 Ağustos Zafer Günü nedeniyle bir basın bildirisi yayınladı.

Fahri Konsolosluğumuz tarafından Türkçe’ye tercüme edilen metnin tamamı aşağıda yer almaktadır:

21 yıl önce, 6 Ağustos 1996 günü, başta Çeçenya’nın başkenti Grozny (Djokhar) olmak üzere Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’nın topraklarının Rus işgalcilerin elinden kurtarılması ve savaşa bir son verilmesi niyetiyle Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Silahlı Kuvvetleri’nin “Cihat” adını verdiği eşssiz geniş çaplı askeri operasyon başladı. Sonuç olarak, Rusya Federasyonu, 31 Ağustos 1996 günü Khasavyurt Anlaşması’nı imzalamak zorunda kaldı.

Dünyanın önde gelen askeri uzmanları, “Cihat” kod adlı Çeçen güçlerin bu operasyonunu, “savaş sanatı tarihinde eşi olmayan mücevheri bir askeri operasyon” olarak tanımlamaktadır.

Operasyonun gerçekleştirilebilmesi için gerek duyulan siyasi karar dönemin Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Devlet Başkanı Zelimkhan Yandarbiyev tarafından alınmış; operasyon ise Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Silahlı Kuvvetler Kumandanı Aslan Maskhadov tarafından hazırlanmış, sevk ve idare edilmişti.

Hafif silahlar ve roket atarlar taşıyan 850 Çeçen savaşçı, sabahın erken saatlerinde Rus işgalcilerin kontrol noktalarını gizlice geçerek Grozny’e (Djokhar) girdi ve kent içerisinde önceden belirlenmiş olan pozisyonlarını aldı. Çatışmaların devam ettiği sonraki günlerde, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’nın farklı yerleşim birimlerinden 1500’ün üzerinde silahlı Çeçen, Çeçen silahlı güçlerine katılmak üzere kente giriş yaptı.

Zekice düşünülmüş bir engelleme operasyonu gerçekleştirilerek, on binlerce Rus askeri bulundukları pozisyonlarda paralize edildi. Çeçen kuvvetlerinin özel birlikleri, işgalci güçlerin Khankala, Şeyh Mansur ve hatta Kuzey Osetya’daki askeri üslerinden gelebilecek olası yardımları engellemek üzere bu bölgelerde engellemeler gerçekleştirdi.

Bu operasyon için özel olarak kurulan seyyar Çeçen birlikleri, ülkenin diğer bölgelerinden başkent Grozny’e (Djokhar) doğru işgalcilerin kullanabileceği yolları ve iletişim kanallarını bloke etti.

Düşmanın, (Khankala’dan ve havaalanından) doğrudan zırhlı ve füze atışları, (Kuzey Osetya’dan) özel kuvvetlerin engelleri yarma girşimleri, (Argun-Khankala’dan) demiryolları ile rezervlerin nakliye edilmesi gibi tüm girişimleri Çeçen silahlı güçlerinin kararlı ve becerikli hareketleri ile durduruldu.

Vatanın işgalcilerden kurtarılmasına yönelik Cihat Operasyonu, Çeçen halkının tarihinde sadece kahramanlık ve zafer sayfası değildir, ne de sadece Çeçen askerlerin cesaretlerini sergileyerek elde ettikleri bir zaferden ibaret değildir, bu aynı zamanda Çeçen halkı ve bağımsızlıkları için savaşan diğer halklar içinde son derece önemli bir derstir.

Bugün, 6 Ağustos 1996’nın üzerinden 21 yıl geçmiş olmasına rağmen, anavatanının bağımsızlığı için savaşan herkesin yüreklerindeki çanlar çalmaya devam etmektedir. Küçük Çeçen halkı, 1994 yılı Aralık ayında başlayıp uzun yıllardır devam eden ve Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’nın 300.000 vatandaşının canını alan barbar Rus savaşlarının korkunç trajedilerine rağmen hayatta kalmayı başarmıştır.

Ne var ki, kaçınılmaz bir şekilde Rus kolonyal imparatorluğundan bağımsızlığın ve özgürlüğün alınarak Çeçen halkının parlak bir geleceğe sahip olacağına inancımız tamdır.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Basın ve Enformasyon Bakanlığı

© Ickerya.com

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.