Bakanlar Kurulu’ndan “Bağımsızlık Günü” Kararnamesi

Bakanlar Kurulu’ndan “Bağımsızlık Günü” Kararnamesi

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümeti, 6 Eylül “Bağımsızlık Günü”nün 26. yıldönümünün yaklaşması nedeniyle, bugünün kutlanması ve anma programlarının organize edilmesi için Başbakanımız Akhmed Zakayev’in imzasıyla bir kararname yayınladı.

Fahri konsolosluğumuz tarafından Türkçe’ye tercüme edilen Bakanlar Kurulu Kararnamesi aşağıda yer almaktadır:

Esirgeyen ve Bağışlayan Allah’ın Adıyla!

KARARNAME

No.A-26                                                                                                                                                           24.08.2017

Djokhar Dudayev: “Kölelikten kurtulmaya çalışmayan bir köle, köleliği iki kez hak eder.”

Dudayev’in bu sözleri belki de 1990 yılı yazı ve sonbaharında yaşanan ve bağımsızlığın yeniden tesisi ile taçlanan görkemli hadiselerin klavuz motifi haline geldi. Bu süreçte, Çeçen halkı, bir ulusun yeniden doğuşunun dayandığı kansız bir devrim ile tüm dünyaya birlikteliğin, bilgeliğin ve tutarlılığın örnek bir modelini gösterdi.

6 Eylül 1991 günü, Çeçen devletinin inşasında yeni bir mihenk taşı oldu. Hayatını özgürlük ve bağımsızlık uğruna veren milyonlarca Çeçen’in birkaç asırlık rüyası gerçekleşti. Çeçen halkının, “Rusya” adlı barbar bir canavardan özgürleşmek üzere için çıktğı yolda, direnişimize ve metanetimize Yüce Allah’a içten inancımız bizlere yardımcı oldu. Ne yeni musibetler, ne de korkunç savaşlar, halkımızın özgürlük ve bağımsızlık inancınını kıramadı.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümeti Bakanlar Kurulu, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya devletinin bağımsızlığının yeniden tesis edilişinin 26. yıldönümü vesilesiyle, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Anayasası’nın 79, 80 ve 81.maddeleri ışığında, aşağıdaki kararları almıştır:

1. Çeçenlerin yoğun olarak yaşadığı tüm ülkelerde 6 Eylül günü anma etkinlikleri düzenlenmelidir.

2. Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümetinin tüm temsilcilikleri Bağımsızlık Günü’nün kutlanmasıyla ilgili olarak hazırlıklarını yapacak ve etkinlikler organize edecektir.

3. Bu kararın yerine getirilmesinden Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Alim-Paşa Soltıkhanov sorumlu kılınmıştır.

4. İş bu karar yayımlandığı andan itibaren yürürlüğe girecektir.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Bakanlar Kurulu Başkanı
Akhmed Zakayev

© Ickerya.com

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.