Başbakan Zakayev Ukrayna’nın Bağımsızlık Gününü Kutladı

Başbakan Zakayev Ukrayna’nın Bağımsızlık Gününü Kutladı

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Bakanlar Kurulu Başkanı Akhmed Zakayev, Ukrayna’nın bağımsızlığını ilan edişinin 26. yıldönümü nedeniyle Ukrayna halkını ve yöneticilerini tebrik ettiği bir mektup gönderdi.

Fahri konsolosluğumuz tarafından Türkçe’ye tercüme edilen mektubun tam metni aşağıda yer almaktadır:
24 Ağustos 2017

ÇİC BAKANLAR KURULU BAŞKANI A.ZAKAYEV’DEN UKRAYNA’NIN BAĞIMSIZLIK GÜNÜNE İLİŞKİN TEBRİK

Sevgili Ukraynalılar, şahsım ve Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümeti adına, Ukrayna’nın bağımsızlığının yeniden ihya edilişinin 26. yıldönümünü tebrik ediyorum.

Ukrayna devletinin tarihi 1991 yılından öncesine, tarihçilerin aktardığına göre milattan önce 9. yıla kadar gitmektedir; ancak 24 Ağustos 1991 günü Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Yüksek Sovyeti’nin “Ukrayna’nın Bağımsızlığının İlanı”nı kabul etmesiyle bugün her birinizin hayatında yeni bir başlangıç noktası oldu, Ukraynalıların özgür bir ülkede yaşama hakkını ortaya koyarak geleceğe umutla bakmanızı sağladı. Bu tarih, halkınızın uzun yıllar boyunca özgürlük ve self-determinasyon talebinin vücut bulmuş halidir.

Ukrayna ve halkı restorasyonun birkaç aşamasını geride bıraktı: vatanperverliğin, halkınızın geleneklerinin ve maneviyatının yeniden canlandırmak. Bu gün, vatanperverlik ve halkı için onur duyma duygularını içermektedir; her ne kadar çeşitli imtihanlarla karşı karşı kalınsa da, Ukrayna halkının inancı kendi bağımsız devletlerini kurmayı ve birlikteliği oluşturmayı başardı.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümeti, Ukrayna halkına en kısa zamanda Rusya ile aralarındaki çatışmaya barışçıl bir çözüm bulmalarını ve toprak bütünlüklerini yeniden tesis etmelerini dilemektedir. En içten samimiyetimizle, Ukrayna devletinin güçlenmesini engelleyen krizin yakın bir zamanda üstesinden gelmesini, bunun da tüm ülkeye barış, istikrar, ekonomik ve sosyal refah getirmesini diliyoruz.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümeti, ayrıca Ukrayna’nın bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünü savunmak için oluşturulan gönüllü birliklerinin askerlerinin ve üyelerinin de bugünü kutlamakta, onlara sağlık, cesaret, dayanıklılık ve güçlü bir maneviyat dilemektedir.

Eminim ki, Ukrayna halkı kendi devletlerinin bekası için tarihi dikkatle inceleyecek ve bugün içinden geçtikleri sınavda tüm uluslar için önemli bağımsızlıkları için asla teslim olmayacaktır. Sizlere demokratik müreffeh bir devlet inşa etme mücadelenizde en büyük başarıları diliyorum.

Sağlıklı ve mutlu olun!

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Hükümeti Bakanlar Kurulu Başkanı
Akhmed Zakayev

© Ickerya.com

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.