A. İllarionov: “Maskhadov’un Beslan’a Gidecek Olması Putin’i Korkuttu!..”

A. İllarionov: “Maskhadov’un Beslan’a Gidecek Olması Putin’i Korkuttu!..”

2004 yılında Kuzey Osetya’nın Beslan kentinde Rus devlet terörizminin mağduru olan çocukları bu vahim olayın yıldönümünde anarken, Çeçen özgürlük hareketini bu barbarca eylem ile bağdaştırmak isteyenlere o dönemde Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in G8 ülkeleri için özel temsilcisi olarak görev yapan Andrey İllarionov’un Beslan olayının arka planına ilişkin sözlerini sunuyoruz.

Özgürlük Radyosu’ndan Leonid Velekhov’un sorularını yanıtlayan Andrey İllarionov’un Beslan olayına ilişkin mülakaatı Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Türkiye Fahri Konsolosluğu’nun Türkçe tercümesiyle aşağıda yer almaktadır.

Andrey İllarionov : …2004 yılında, Aslan Maskhadov’un Beslan’a giderek çocukları rehinecilerin elinden kurtaracak olmasından korkan Vladimir Putin, operasyonun başlatılması emrini verdi. Ben, Beslan’daki rehineleri kurtarmaya çalışan bağlantılardan birisiydim.

Leonid Velekhov : Sizin bu olaya dahlinizi bilmiyordum!

Andrey İllarionov : Aslan Maskhadov, rehineleri kurtarmak için kendi yardımını teklif etti. Tek istediği Beslan’a giriş ve çıkışı için güvenli bir koridor oluşturulmasıydı. Bu isteği reddedildi. Olayın ikinci günü, Aslan Maskhadov, Beslan’dan ayrılmak için güvenli koridor isteğinden vazgeçtiğini, tek isteğinin giriş garantisi olduğunu söyledi. Böylece içerideki çocukları kurtaracağını düşünüyordu, yani çocukları kurtarmak uğruna kendisini Rus güvenlik güçlerinin ellerine teslim etmeye razıydı, kendisini feda ediyordu. Ancak verilen yanıt yine olumsuz oldu. Bunun üzerine Aslan Maskhadov gönderdiği son mesaj ile, “Bana giriş için bir koridor sağlanmasa dahi Beslan’a gidiyorum, barikatı yarıp içeriye gireceğim ve çocukları kurtarmaya çalışacağım” demişti. Ama bu bilginin ulaşmasından 1 ya da 2 saat kadar sonra federal güçler Beslan’daki okulda operasyona başladı, görünüşe göre Maskhadov’un oraya giderek çocukları kurtarabileceği ihtimalinden korkmuşlardı… Olayın başından itibaren içerisindeydim, müzakerelere doğrudan katıldım, Maskhadov’un ne teklif ettiğini, Putin’in ne cevap verdiğini, 3 Eylül günü neler yaşandığını, okuldaki katliamın ardından neler yapıldığını çok iyi biliyorum. Nitekim bu olaya müteakip Vladimir Putin’in Sekizler Grubu (G8) Özel Temsilcisi görevimden ayrıldığıma dair istifa mektubumu verdim.

Leonid Velekhov : Az önce anlattıklarınız Beslan konusunda muazzam bir ifşa; söyledikleriniz birinci ağızdan Aslan Maskhadov’un gerçekten rehineleri kurtarmak için hazır olduğunu ve anladığım kadarıyla da tam üç kez “reddedildiğini” doğruluyor. Sersemlemiş haldeyim, bunu kavrayabilmek için deruni bir durağa ihtiyacım var.

Andrey İllarionov : Bu durumdan istifade ederek, Çeçenya’dan bugünlerde yükselen seslerle Rusya oldukça göz önünde, şunu söylemek istiyorum : velhasıl, Sovyet ordusunun eski bir albayı olan Aslan Maskhadov ile bugün Çeçenya’daki haydutların arasındaki fark ortada! Bunu Aslan Maskhadov’un görüşlerine bağlayabilirsiniz ama ahlaki açıdan, prensipler açısından, insan hayatına bakışı açısından, onun bu tutumu derinden saygıyı hak eden bir modeldir.

Leonid Velekhov : Ve ölümüyle, bir asker ve bir savaşçı olarak en üst mertebeye ulaştı!

Andrey İllarionov : Evet.

Röportajın orjinal videosu aşağıda yer almaktadır :

© Ickerya.com

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.