Başbakan Zakayev’den Arakan İçin BM’ye Çağrı

Başbakan Zakayev’den Arakan İçin BM’ye Çağrı

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Bakanlar Kurulu Başkanı Akhmed Zakayev, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne gönderdiği bir mektup ile BM’yi Arakan konusunda harekete geçmeye çağırdı.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Türkiye Fahri Konsolosluğu tarafından Türkçe’ye tercüme edilen açık çağrının tam metni aşağıda yer almaktadır.

Sayın Genel Sekreter!
Baylar ve Bayanlar!

Myanmar’daki etnik, kültürel ve dini çatışmanın ciddileşmesi bir kez kadar bu ülkedeki Müslüman nüfusun çok sayıda kayıp vermesine neden olmaktadır. Yerel dini bir karakterle Müslümanlara karşı yapılan eziyet, “Arakan-Rohinya Kurtuluş Ordusu” adlı direniş hareketiyle mücadele iddiasıyla başladı ve Rohinya halkına karşı devlet eliyle gerçekleştirilen bir zulüm halini aldı. Yetkililer, Rohinya’da temel hak olan insanların can ve güvenliğinin teminini sağlamadı. Dahası, gelişen olaylar gösteriyor ki, Budist milliyetçiliği teşvik edilirken, etnik bir grubun bastırılması için hukuk normlarının ötesinde merhametsiz tedbirler uygulanıyor.

Özellikle küçük çocukların ve kadınların öldürülmesine, tüm yerleşim birimlerinin şiddet kullanılarak yok edilmesi bizde bir infial uyandırmaktadır, zira benzeri bir yok edilişi Çeçen halkı bizzat tecrübe etmiştir.

BM Güvenlik Konseyi’ni, etnik-kültürel-dini düşmanlık dürtüsüyle Myanmar’da akıtılan kanın ve sürdürülen şiddetin durdurulması için etkili önlemleri almaya çağırıyoruz. Binlerce masumun hayatını alan bu uzun süreli probleme çare bulmanızı, Myanmar yetkililerine baskı yapacak yollar bulmanızı ve demokratik bir ülke oldukları iddiasındaki yetkililerin etnik bir gruba yönelik büyük hak ihlallerinden dolayı yargılanmalarını sağlamanızı istiyoruz. Rakhine’deki durum hakkında Rusya ve Çin’in gayriinsani tutumuyla BM Güvenlik Konseyi’ni bloke etmesine aldırmaksızın, sizden, Birleşmiş Milletler’in ve BM Güvenlik Konseyi’nin tüm imkanlarını kullanarak bu çatışmayı gözlerimizin önünde bir başka insani kriz oluşmadan en kısa sürede çözüme kavuşturmanızı talep ediyoruz.

Bugün tüm ilerici insanlık, on binlerce soydaşı ölmekte olan ve yüzlercesi kendi ülkeleri olarak kabul ettikleri ve vatandaşı olmadıkları ülkeyi terk etmeye zorlanarak bir soykırıma maruz kalan Rohinya halkına desteğini ve yaşananlardan ötürü duyduğu acıyı ifade ediyor. Ancak kaçışları onu kurtarmıyor : sadece en şanslıları bazı komşu ülkelerin kıyılarına kendilerini atmayı başarabiliyor…

Myanmar Birliği Cumhuriyeti’nde Müslümanlara yönelik zulmü ve cani katliamları durdurmak ve yakılan nefret ateşini söndürmek için her türden çabayı göstermenizi sizlerden rica ediyoruz.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Bakanlar Kurulu Başkanı
Akhmed Zakayev

Londra, 3 Eylül 2017

© Ickerya.com

1 Comment on this Post

  1. Allah razı olsun kendilerinden diğer başbakanlara örnek olur inşAllah

    Cevapla

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.