A. Soltıkhanov: Bağımsızlık Günümüz Kutlu Olsun!

A. Soltıkhanov: Bağımsızlık Günümüz Kutlu Olsun!

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Bakanlar Kurulu Başkanı I. Yardımcısı Alim-Paşa Soltıkhanov, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’nın bağımsızlığını ilan edişinin 26. yıldönümü münasebetiyle bir tebrik mesajı yayınladı.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Türkiye Fahri Konsolosluğu tarafından Türkçe’ye tercüme edilen metnin tamamı aşağıda yer almaktadır.

Esirgeyen ve Bağışlayan Allah’ın Adıyla!

Çeçen – İnguş Sovyet Sosyalist Özerk Cumhuriyeti Yüksek Sovyeti’nin 27 Kasım 1990 tarihli « Çeçen – İnguş Cumhuriyeti » nin « Devlet Egemenliği » ni ilan edilişine ilişkin kararnamesi temelinde, Yüksek Konsey, 6 Eylül 1991 günü kendi rızasıyla istifasını sunarak Çeçen devletini uluslararası hukuka tabi bir ülke haline getirdi.

Bugün, 6 Eylül 2017, Çeçen Cumhuriyeti’nin Bağımsızlık Günü’nün 26. yıldönümü. Bu güzel sonbahar günü, ulusal, dini, ırki ve diğer pek çok farklılıklarına rağmen Çeçen devletinin tüm vatandaşlarını, kendileri ve nesilleri için yeni bir özgür gelecek inşa etme mücadelesinde biraraya getirdi. Ve bugün itibariyle, tam 26 yıldır, Çeçen halkı, “dizlerinden ayağa kalkan” Rusya imajının ardındaki dünya şeytanına karşı tek başına mücadele veriyor. Halkımızın tarihi evlatlarının kahramanlıkları ve kanları ile doludur; Yüce Allah, lütfu ile mücadelenin tüm tatlılığını tadmamız ve ona dua etmemiz için bize verdi ki bundan dolayı, tıpkı eskiden olduğu gibi, şanlı atalarımızdan bizlere miras kalan özgürlüğü elde etmek için şüphesiz yılmadan mücadelemizi sürdüreceğiz inşaAllah.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’nın tüm vatandaşlarının ulusal bayramı olan “Bağımsızlık Günü”nü kutluyorum.

Alim-Paşa Soltıkhanov (Solthana Yaragi wuoj Jelim-Pasha)
Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Bakanlar Kurulu Başkanı I. Yardımcısı

© Ickerya.com

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.