Bağımsızlık Günü Kutlu Olsun!

Bağımsızlık Günü Kutlu Olsun!

Avrupa’daki Çeçenler Halk Meclisi, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’nın bağımsızlığını ilan edişinin 26. yıldönümü münasebetiyle bir tebrik mesajı yayınladı.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Türkiye Fahri Konsolosluğu tarafından Türkçe’ye tercüme edilen mesajın tam metni aşağıda yer almaktadır.

Sevgili Hemşehrilerimiz!

Bugün, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’nın bir devlet tatili olan “Bağımsızlık Günü”nün yıldönümü!

Cefakar halkımızın tarihi, dini ve ulusal temelleriyle uyumlu var oluş mücadelesinden, komşularıyla uyum ve dostane ilişkiler içinde olmasından ayrılamaz. Yüce Yaratıcımız tarafından bizlere bahşedilen ve binlerce yıldır halkımızca taşınan bu hak, Çeçenlerin düşünce yapısını şekillendiren bir temel halini almıştır.

Tarihsel sürecimizde halkımız kendi devletini yeniden tesis etme hakkını kazandığında, SSCB’nin ve uluslararası hukukun tüm yasal normlarına uygun hareket ederek 6 Eylül 1991 günü tek bir ulus oldu. Ne var ki, hukuk kurallarına dayalı bir devleti inşa sürecimizde, bir kez daha asırlarca yıllık düşmanımızın bu kez Rusya adıyla askeri saldırısına maruz kaldık. Ve bugün, tamamen işgal altında ve tirani cezalandırma metotlarına maruz olmamıza rağmen, mücadelemizden ve topraklarımızı işgalcilerden ve onların işbirlikçilerinden temizleme azmimizden vazgeçmedik.

Avrupa’daki Çeçenler Halk Meclisi, tüm hemşehrilerimizin Bağımsızlık Günü’nü kutlamaktadır! Anavatanımızda barış ve adaletin tesisi için Allah bizlere birlik, irfan ve güç ihsan eylesin!

Avrupa’daki Çeçenler Halk Meclisi

© Ickerya.com

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.