Başbakan Zakayev’in Bağımsızlık Günü Mesajı

Başbakan Zakayev’in Bağımsızlık Günü Mesajı

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Bakanlar Kurulu Başkanı Akhmed Zakayev, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya devletinin bağımsızlığını ilan edişinin 26. yıldönümü münasebetiyle bir tebrik mesajı yayınladı.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Türkiye Fahri Konsolosluğu tarafından Türkçe’ye tercüme edilen metnin tamamı aşağıda yer almaktadır.

Esirgeyen ve Bağışlayan Allah’ın Adıyla!

Kıymetli Hemşehrilerim! Sevgili Arkadaşlarım!

Çeçen halkının bağımsızlık yolunda asırlardır süregelen mücadelesinin tarihi, sadece kitlesel kahramanlıkların örnekleri ile değil, aynı zamanda sonu gelmeyen soykırımların kaçınılmaz bir sonucu olarak trajediler ve acılarla doludur.

Kafkasya’yı fethetmeye yönelik sinsi planlarını takip eden ilk Rus sömürgeciler kararlı bir silahlı direnişle karşılandı. Kafkasya’da özgürlük sevdalısı halklarla karşılaştıklarında, Rus sömürgeciler kendilerini kucaklamaya hazır yeni köleler bulma umutlarının bulunmadığını anladılar ve açıkça Kafkasyalıları yok etmeye yönelik niyetlerini ilan ettiler. Dünya tarihinde süresi ve şiddeti açısından eşi benzeri görülmemiş Kafkasya Savaşları başladı. Çeçen Cumhuriyeti, Rus işgalcilerin ordularına karşı direnişinin kalbi ve özgürlüğün dayanak noktası oldu. Bir asırdan diğerine bu savaş devam etti ve nesiller boyunca Çeçenler için tek yaşam yolu haline gelerek, Çeçen halkının tüm kültürünü ve hatta görünüşlerini dahi etkiledi. Giysiler, günlük yaşam, ulusal mutfak, mimari yapı, müzik, edebiyat, folklor, Çeçenlerin yaşamının her bir yanı bu sonsuz savaşın izlerini taşır hale geldi.

Tarih, özgürlük ve ulusal onur için verilen mücadelelerin en zeki ve en cesur kahramanları yarattığını öğretmektedir. Nitekim, Çeçen halkının tarihi bu kalıbın mükemmel bir örneğidir.

Anavatanımızın yetiştirdiği kaç korkusuz, onurlu savaşçı kahraman, işgalci düşmanlara karşı savaşırlen canını verdi! Ve bu şiddetli savaşta Anavatanımızın özgürlüğü uğruna Çeçen halkının kaç ihtişamlı kızı feda edildi ve edilmeye devam ediliyor! Çeçen analarının kalplerinde ve omuzlarında taşıdıkları endişe ve umutsuzluğun acısı, kahrı ne kadardır! Yaşlı erkeklerimiz ne kadar cesaret, sabır, inanç ve iman gösterdiler! Bugün bizler, yarın ise minnettar torunlarımız bu cesareti ve kahramanlıkları hatırlayacak, onlar hakkında methiyeler dizecek ve Yüce Yaratıcı’ya onların bu görkemli “Gazavatlarını” kabul etmesi için dua edecek!

Son 26 yıldır devam eden zorlu mücadele halkımızın şevkini kıramadı, anavatanımızın özgürleşeceğine dair derinden inanşımızı sarsamadı, Bağımsız Devletimiz yakın bir gelecektedir inşaAllah!

Yüce Allah bizlere yardımcı olsun, tüm bu imtihanlarda muvaffak olmamız için bizlere güç versin!

Akhmed Zakayev
Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Bakanlar Kurulu Başkanı

© Ickerya.com

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.