Gazi Çeçen Sabur-Ali’nin Çeçenya’daki Akrabaları Kaçırıldı!

Gazi Çeçen Sabur-Ali’nin Çeçenya’daki Akrabaları Kaçırıldı!

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Türkiye Fahri Konsolosluğu’na Rusya Federasyonu’nun işgali altındaki Çeçenya’dan insan hakları ihlallerine ilişkin haberler gelmeye devam ediyor. Bu üzücü haberlerin sonuncusu, kısa bir süre önce Türkiye’den Rusya Federasyonu’na iade edilmek istenilen gazi Çeçen savaşçı Sabur-Ali Kujulov’un ailesiyle ilgili olarak elimize ulaştı.

Aralık 2016’da Türkiye’den Rusya Federasyonu’na iade edilmek istenilen, ancak Türkiye’deki duyarlı kamuoyunun ısrarlı tepkileri üzerine serbest bırakılan Sabur-Ali Kujulov, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Silahlı Kuvvetleri’nin bir üyesiydi. Rus işgalcilere karşı verilen özgürlük mücadelesi sırasında yaralanması üzerine tedavi amacıyla Türkiye’ye getirilmişti. Türkiye kamuoyu iade tehlikesinin olduğu günlerde Sabur-Ali Kujulov ismini iade edilmemesi gereken bir gazi savaşçı olarak duydu ancak Çeçenya’nın Vedeno bölgesindeki Eşil-Khatoy Köyü’nden olan bu ailenin hikayesinden bihaberdi. Sabur-Ali’nin ağabeylerinden 1957 doğumlu Abbas Kujulov, Rus işgalcilere karşı verilen meşru müdafaada yer aldığı için işgalci rejim tarafından 2015 yılında 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve halen Saratov’da bir hapishanede esir olarak tutuluyor; bir diğer ağabeyi 1963 doğumlu Emir-Khasan Kujulov ise Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Silahlı Kuvvetleri’ne yardım etmekle suçlanarak 5,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve halen İjevsk’te bir hapishanede esir.

Kısaca haklarında bilgi vermeye çalıştığımız Kujulov ailesine yönelik saldırılar, bu yıl Kurban Bayramı arefesinde yeniden başladı.

Ağustos 2017’nin son günlerinde gündüz vakti başkent Grozny’de Abbas Kujulov’un tek erkek çocuğu olan 28 yaşındaki İles Sultanov (Kujulov) ve bir arkadaşı işbirlikçi rejime mensup silahlı haydutlarca kaçırıldı. İki arkadaş önce dövüldü, İles’in arkadaşı bir ormanlığın kenarına atılıp bırakılırken, İles’in akıbeti hala belirsiz.

Bu olaydan sadece birkaç gün sonra ise Sabur-Ali’nin 1951 doğumlu bir diğer ağabeyi İlman Kujulov ile eşi Aişat Kujulova (Ozdiyeva), Rus işgali altındaki Çeçenya’da kurulan işbirlikçi rejimin silahlı haydutlarınca ikamet ettikleri Grozny’nin Staropromyslovsky bölgesindeki evlerinden kaçırıldı.

Kujulov ailesinin trajedisi bu olaylar ile son bulmadı. Eylül 2017’nin ilk haftasında, Vedeno bölgesinde ikamet eden Abbas Kujulov’un kızları, 1988 doğumlu Taus Sultanova ile 1999 doğumlu Markha Sultanova, yine işbirlikçi rejimin silahlı haydutlarınca evlerinden kaçırıldı. Her iki kız kardeşte evli ve çocuklu. Taus’un 2 küçük çocuğu var, Markha ise 3 aylık bir bebeğin annesi.

Şu an itibariyle, Kujulov ailesi üyelerinden kaçırılan kişilerin akıbetleri ya da tutuldukları yerlere ilişkin herhangi bir bilgi bulunmuyor. Kujulov ailesinden ise geriye Abbas Kujulov’un sağlık sorunlarıyla boğuşan özürlü eşi kaldı.

Aslında, yaşlı bir adam ve karısıyla, küçük çocukların annelerini dahi kaçırmaktan çekinmeyen Ramzan Kadırov idaresindeki işbirlikçi rejim, yeni binalarla süslenmiş bugünün Çeçenyası’ndaki gerçekleri görmek istemeyenlerin gözlerine sokuyor Rus işgali altındaki mazlum Çeçen halkının günlük yaşantısını!

© Ickerya.com

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.