Akhmed Zakayev’den Ukrayna’daki Suikastler Hakkında Röportaj

Akhmed Zakayev’den Ukrayna’daki Suikastler Hakkında Röportaj

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Bakanlar Kurulu Başkanı Akhmed Zakayev, Ukrayna televizyon kanalı “Pryamo”ya telefon bağlantısı ile canlı yayında konuk olarak son günlerde ard arda Ukrayna’da yaşanan suikastler hakkında bir mülakaat verdi.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Türkiye Fahri Konsolosluğu tarafından Türkçe’ye tercüme edilen mülaakat aşağıda yer almaktadır:

 

Hatırlatalım, 25 Ekim 2017 günü, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Ukrayna Parlamentosu milletvekili İhor Moyisçuk’a yönelik bombalı suikast girişiminde bulunuldu. Ukraynalı milletvekili saldırıda yaralandı ve hastahaneye kaldırıldı. 30 Ekim 2017 günü Uluslararası Djokhar Dudayev Taburu’nun Çeçen etnik kökenli üyesi Adam Osmayev ile Osmayev’in eşi ve bu taburun Ukraynalı bir üyesi olan Amina Okuyeva’ya yönelik bir suikast girişimi oldu. Kiev yakınlarında araçları ile seyreden çifte yolun kenarındaki ormanlık alandan kalaşnikof marka silahlarla ateş açıldı. Şoför mahallinde oturan Adam Osmayev suikastten yaralı olarak kurtulup hastahaneye kaldırılırken, 1’si başından olmak üzere 6 mermi vücuduna isabet eden Amina Okuyeva olay yerinde hayatını kaybetti. Başkakan Akhmed Zakayev’de Ukrayna topraklarında yaşanan terör saldırıları ve suikastlerden Rusya’yı sorumlu tutarak şu ifadeleri kullandı:

 

“Tam olarak durumdan haberdar değilim ancak, bugün gerçekleştirilen suikast ile Ukrayna milletvekili İhor Moyisçuk’a yönelik suikast girişime ve daha önce Ukrayna’da görülen benzeri eylemlerin hepsinin tek bir kanaldan idare edildiği ve bir zincirin parçaları olduğu açık. Ukrayna topraklarında faaliyet gösteren bir terör grubunun özellikle tanınmış isimlere yönelik terör saldırıları gerçekleştirdiği aşikar. Bildiğim kadarıyla Amina Okuyeva, Ukrayna silahlı kuvvetleri bünyesindeki gruplardan birisinde görev alıyordu, bu nedenle bu suikastı devlet yapısını ya da tanınmış bir ismin hayatını hedef alan bir eylem olarak değerlendirmek gerekli…”

 

“Bu durumun şimdi değişebileceğini söylemek benim için güç : Bir vize rejimi ya da tersini ihdas etmek, bu Rusya ve Ukrayna arasındaki bir ilişki… Ukrayna, kendi çıkarlarını ve vatandaşlarının çıkarlarını korumak için ne kadar hazır. Ve bu konuda hangi önlemler alınıyor. Bu konu liderliğinizin takdirinde. Ancak, Rusya ile bir vize rejimi ihdas etmenin mümkün olduğunu düşünüyorum, bu tutum Ukrayna halkının korunmasına bir derece katkıda bulunacaktır. Böyle bir durumda, Ukrayna’ya gelmek ve siyasi figürlere ya da siyasi muhaliflere yönelik suikastler gerçekleştirmek kolay olmayacaktır, Rus ya da diğer gizli servislerin Ukrayna topraklarında faaliyet göstermesini ya da bir görevi icra etmesini zorlaştıracaktır…”

 

“Bu türden faaliyetler özellikle Çeçenler açısından yeni değil. Putin’in rejimi ve Putin’in çıkarcı yandaşları, kendileri için tehlikeli olduğunu addettikleri tüm muhaliflere ya da siyasi rakiplerine karşı terörist metotları pratikte uzun süreden beri uyguluyor. 2000 yılından bu yana Rus gizli servisleri bu türden faaliyetleri çok aktif bir şekilde gerçekleştiriyor. Ve bugün Ukrayna, tıpkı zamanında Çeçenya’nın olduğu gibi Rusya ile bir savaşta. Herşeyden önce bu gerçeği kabullenmeniz gerekiyor, liderliğiniz, Ukrayna liderliği ve Ukrayna halkı Rusya olarak adlandırılan son derece saldırgan bir güçle savaşta olduğunun farkında olmalı. Bunun için, hayatınızı düzenlenlerken, sorunlarınızı çözerken savaşta olduğunuz temeli üzerinden hareket etmeniz şart. Sanıyorum bunun başka bir açıklaması yok…”

 

Başbakan Akhmed Zakayev’in canlı yayın konuğu olduğu programın tamamı aşağıdaki videodan izlenilebilir:

 

 

© Ickerya.com

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.