Zakayev: Batı Putin’in Seçimlere Katılmasına Müsaade Etmeyecek

Zakayev: Batı Putin’in Seçimlere Katılmasına Müsaade Etmeyecek

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Bakanlar Kurulu Başkanı Akhmed Zakayev, popüler video paylaşım sitesi YouTube’da yer alan “AB&BA True” kanalına Rusya Federasyonu’nda yaklaşan devlet başkanlığı seçimleriyle ilgili olarak kendi görüşlerini aktardığı özel bir röportaj verdi.

Çeçen Cumhuriyeti İçkery Türkiye Fahri Konsolosluğu olarak 25 dakikalık bu röportajdan öne çıkan bölümleri sizlerle paylaşıyoruz:

 

Başbakan Zakayev mülakatında şu ifadeleri kullandı: “Ksenia Sobçak’ın devlet başkanlığı için adaylığını ilan etmesi son günlerde çok tartışılıyor ancak medya 2018 seçim kampanyalarıyla doğrudan ilişkili önemli bir noktayı gözden kaçırıyor. Kısa bir süre önce, Amerika Birleşik Devletleri, Rus siyasi yapılarına verdiği bir ültimatomda Batı’da banka hesabı ve yatırımı olan herkesi 180 gün içerisinde kamuoyuna ilan etti. Bugünün Rusyası’nda milyarderlerin Vladimir Putin’in yakın arkadaşları ve ülkenin siyasi yaşantısında etkili bazı isimlerin olduğu bir sır değil. Bu duruma ilaveten, Amerika’da yasalaşan yolsuzluk karşıtı kanun, önümüzdeki yılın ilkbaharına kadar finansal servislerine İran ve Rusya hükümetleriyle ilgili tüm araştırmalarını tamamlama zorunluluğu getiriyor… Muhalif Aleksei Navalny’in adaylığının Kremlin tarafından kabul edilmemesi Rus kamuoyundan hala saklanan bir girişimi ortaya koyuyor : yaklaşık 14 yıldır devleti idare eden ve seçimlerin en önemli favorisi olan Putin’in uzaklaştırılması… Tüm bunlar yeni bir senaryonun işaretleri. Putin’in dördüncü kez aday olma isteği halinde, Navalny onun için mükemmel bir rakipti, böylece seçmenlerin gözünde seçimlerin meşruiyeti sorgulanmayacaktı. Dahası, Rusya’nın siyasi elitlerinin esas motivasyonu Batı’nın memnun edilmesi arzusu olduğundan, Batılı gözlemciler de bu türden bir seçimde durumdan tatmin olacak, ufak ihlallerle gerçek bir demokratik seçim gerçekleştirildiği havası yaratılacaktı… Bugün, Rusya’da yozlaşan yetkililerin yolsuzluklarının toplamı 1 trilyon Amerikan Doları’nı buluyor. İşte bu nedenle, 2018 ilkbaharında gerçekleştirilecek seçimlerin arefesinde Putin’in çevresine verilen üst düzey bir ultimatom var. Rusya Federasyonu’nun elitlerine dikkatlice düşünmeleri ve Batılı patronları için doğru kararı almaları, yani Vladimir Vladimiroviç’in iktidarın en yüksek basamağında kariyerini sonlandırması için baskı yapılıyor. Bu konu günün en önemli mevzusu haline geldi ve Putin’in tek endişesi halefinin kim olacağı sorusu ve bu bağlamda Kremlin’in siyasi mühendisleri için Navalny figürü ciddi bir tehdit oluşturuyor. Ksenia Sobçak ise Putin’in yıllar önce asistanlığını yaptığı St Petersbug’un eski belediye başkanının kızı olarak şov dünyasında kariyerini ilerleten ayrıksı bir kişilik Putin’in arzuladığı ideal partner olabilir…”

Röportajın tamamı aşağıdaki videodan izlenebilir: 

© Ickerya.com

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.