Zakayev Litvanya Milletvekili Pavilionis ile Görüştü

Zakayev Litvanya Milletvekili Pavilionis ile Görüştü

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Bakanlar Kurulu Başkanı Akhmed Zakayev, 4 Kasım 2017 günü İngiltere’nin başkenti Londra’da Litvanya Cumhuriyeti Seymi milletvekili Žygimantas Pavilionis ile biraraya geldi.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Bakanlar Kurulu Basın Servisi tarafından yayınlanan ve Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Türkiye Fahri Konsolosluğu tarafından Türkçe’ye tercüme edilen basın bildirisinde şu ifadelere yer verildi: 1992 yılından bu yana Litvanya Cumhuriyeti Seymi’nde tüm dönemlerde Çeçen Cumhuriyeti İçkerya ile ilişkileri yürütmek üzere parlamento grupları kuruldu. Bu gruplar Çeçenya’nın bağımsızlığının tanınması, Rus işgalinin sona erdirilmesi ve Rus devleti tarafından işlenen suçların dünya kamuoyuna duyurulması için siyasi ve sosyal çalışmalar yürüttü. Son olarak 8 Haziran 2017 Perşembe günü Litvanya Cumhuriyeti Seymi’nde gerçekleştirilen oylama ile kurulan 12 üyeli Çeçenya ile Demokratik Dayanışma Grubu’na başkanlık eden Žygimantas Pavilionis ve Başbakanımız Akhmed Zakayev’in yaptığı görüşmede Çeçenya ile ilgili değişik konular gündeme gelirken, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümeti ile Litvanya Cumhuriyeti Seymi Çeçenya ile Demokratik Dayanışma Grubu’nun ortak çalışmalar yürütmesine ilişkin planlar üzerinde tartışıldı.

 

Sosyal bilimler alanında doktorası bulunan ve uzun yıllar Litvanya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nda görev yapan Žygimantas Pavilionis milletvekili seçilmeden önce 2010-2015 yılları arasında Litvanya Cumhuriyeti’nin Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika için Büyükelçisiydi. Pavilionis, Çeçenya ile Demokratik Dayanışma Grubu’nun yanı sıra, Transatlantik İlişkiler ve Demokratik Gelişim Alt Komitesi’ne de başkanlık ediyor.

 

Žygimantas Pavilionis popüler sosyal paylaşım ağı Facebook’taki sayfasından yaptığı yazılı açıklamada gerçekleştirilen görüşmeye duyururken şu ifadelere yer verdi: “Onlar hep ilk kurban verenler oldular. Stalin döneminde tüm bir halk sürgün edildi, Putin göreve geldiğinde de ilk kurban verenler onlar oldu. Dört devlet başkanı, üç devlet başkanı yardımcısı ve yüzbinlerce sivil Çeçenya’da katledildi. Ardından Kremlin gücünü Estonya’da test etti, Gürcistan’ı ve Ukrayna’yı işgal etti. Rusya, sınırlarımız boyunca özgür dünyayı enerji, sibernetik, dezenformasyon ve diğer türden silahlarla tehdit ediyor. Londra’da Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümetinin başı Akhmed Zakayev ile biraraya geldik, 1939 yılında Litvanya’nın kurban edildiğini, 11 Eylül 2001’de ise ABD Başkanı Bush beklenmedik bir şekilde Putin’in gözlerindeki ruhu gördü, Rusya’nın Afganistan’da yardım sözüyle, Çeçenya’daki savaşı ‘uluslararası terörizmle savaş’ olarak adlandırıldığını ifade etti. Sayın Zakayev, Çeçen halkı adına Litvanya’ya devam eden desteğinden ötürü teşekkür etti. Söylediğine göre, Litvanya’yı örnek alan Çeçenya er ya da geç özgürlüğüne kavuşacak!..

 

© Ickerya.com

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.