ÇİC Hükümeti Berlin’de Bir Çalıştay Gerçekleştirdi

ÇİC Hükümeti Berlin’de Bir Çalıştay Gerçekleştirdi

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümeti ve parlamentosu üyeleri 12 Kasım 2017 Pazar günü Almanya’nın başkenti Berlin’de bir çalıştay düzenledi.

 

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümeti Basın Servisi tarafından yayınlanan ve Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Türkiye Fahri Konsolosluğu tarafından Türkçe’ye tercüme edilen basın bildirisine göre; Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Bakanlar Kurulu Başkanı I. Yardımcısı Alim-Paşa Soltıkhanov başkanlığında gerçekleştirilen çalıştayda, Çeçen devletinin iç siyaseti konu edilirken, Rus askeri işgali altındaki Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’daki ve diasporalardaki Çeçen halkının sosyo-siyasi bilinci değerlendirilerek bir analiz yapıldı.

 

Alim-Paşa Soltıkhanov yaptığı açılış konuşmasında, “Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’nın tüm icracı yapıları için, eğitim seviyesinin arttırılmasına ve ideolojik çalışmalara gerektiği şekilde ehemmiyetin verilmesi, bugün ifa edilmesi en önemli görevlerden birisidir… Bugünkü çalıştayımızın amacı, ÇİC Anayasası’na uygun bir biçimde yürütülen iç ve dış siyasetimizin kapsamı ve nitelikleri ile devletimizin yetkili organlarınca gerçekleştirilen tüm önemli siyasi reformların ÇİC vatandaşlarına aktarılması üzerinedir. Bu türden bir çalışma özellikle genç vatandaşlarımız için önem arz etmektedir…” ifadelerini kullandı.

 

Bu konu üzerinde söz alan Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Parlamentosu milletvekili Huseyn İskhanov’da genç nesillerin bilgilendirilmesi ve kara propagandalar karşısında bilinçlendirilmeleri için sistemik bir metot ile çalışılmasının önemine vurgu yaptı.

 

Çalıştayda, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümeti üyeleri yerine getirilen çalışmaların güçlendirilmesi ve hükümetin sahip olduğu bilgi kaynaklarının daha etkili biçimde kullanmasına önem verilmesi önerilerini sundu.

 

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümeti Avusturya Tam Yetkili Temsilcisi İbrahim Nikarkho ve Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Almanya Fahri Konsolosu Ekkehard Maas yaptıkları sunumlarla yakın tarihli dönemler içerisinde yürüttükleri çalışmalar, bu çalışmaların neticeleri hakkında bilgi verirken; Almanya Fahri Konsolosu Maas, son günlerde Çeçenlerin yeniden yoğun bir şekilde sığınma talebinde bulunduğu Avrupa Birliği üyesi ülkelerin yasama ve göç birimleriyle yakın çalışmalar yürütmenin önemine değindi.

 

12 Kasım 2017 Pazar günü Berlin’de gerçekleştirilen çalıştay hakkında daha detaylı bilginin ise önümüzdeki günlerde açıklanacağı vurgulandı.

 

© Ickerya.com

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.