Başbakan Zakayev Litvanya’da Resmi Ziyarette

Başbakan Zakayev Litvanya’da Resmi Ziyarette

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Bakanlar Kurulu Akhmed Zakayev liderliğindeki Çeçen hükümeti delegasyonu 20 Aralık 2017 Çarşamba günü resmi temaslarda bulunmak üzere Litvanya’nın başkenti Vilnius’a gitti.

 

Litvanya Cumhuriyeti Seymi Çeçenya ile Demokratik Dayanışma Grubu’nun resmi daveti ile Litvanya’ya giden Çeçen hükümeti üyeleri havaalanında Litvanya parlamentosu milletvekili Žygimantas Pavilionis tarafından karşılandı. Karşılamanın ardından Başbakan Akhmed Zakayev ve beraberindeki heyet, doğu Avrupa’nın en eski eğitim kurumlarından birisi olan Vilnius Üniversitesi’ne geçti ve burada üniversitenin rektörü Prof. Artūras Žukauskas ile bir araya geldi. Görüşmede, Başbakan Zakayev, Vilnius Üniversitesi rektörüne 1997 yılında 25 Çeçen öğrencinin eğitime kabul edilmesiyle ilgili olarak Çeçen halkı ve hükümetine adına teşekkürlerini iletirken, rektör Žukauskas yaptığı konuşmada Litvanya’nın akademik entelektüellerinin Sovyet zulmünden kurtulmak adına yürüttüğü etkili çalışmalara değinerek eğitimin anahtar konulardan birisi olduğunu ve bu nedenle Çeçen öğrencileri ağırlamaktan gurur duyduklarını ifade etti.

 

Çeçen hükümeti delegasyonu akşam saatlerinde Anavatan Birliği – Litvanya Hristiyan Demokratlar Partisi lideri Gabrielius Landsbergis ve parti üyeleri tarafından kabul edildi.

 

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Başbakanı Akhmed Zakayev ve beraberindeki heyet, bugün (21 Aralık 2017 Perşembe) Litvanya parlamentosu Seym binasındaki “Avrupa Bilgi Merkezi”nde bağımsız Çeçen devletine karşı Rus saldırganlığının 23. yıldönümü nedeniyle düzenlenen “Uluslararası Hukuk Açısından Çeçen Cumhuriyeti İçkerya” temalı konferansa katılacak. Bu konferansa ilişkin materyaller ise konferasın tamamlanmasına müteakip kamuoyu ile paylaşılacaktır.

 

© Ickerya.com

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.