ÇİC Hükümeti Delegasyonu Litvanya Parlamentosu’nda Konferansa Katıldı

ÇİC Hükümeti Delegasyonu Litvanya Parlamentosu’nda Konferansa Katıldı

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Bakanlar Kurulu Başkanı Akhmed Zakayev, Bakanlar Kurulu Başkanı I. Yardımcısı Alim-Paşa Soltıkhanov, Dışişleri Bakanı Aminat Saiyeva, milletvekili Huseyn İskhanov ve Avusturya temsilcisi İbragim Nikarho’dan oluşan delegasyon 21 Aralık 2017 Perşembe günü Litvanya Cumhuriyeti Seymi’nde organize edilen konferansa katıldı.

Litvanya parlamentosu Seym’in genel kurul toplantısına davet edilen Çeçen hükümeti delegasyonunun salona girişiyle birlikte, parlamento başkanı Viktoras Prantsketis tarafından ÇİC Başbakanı Akhmed Zakayev’in liderliğindeki Çeçen hükümeti delegasyonunun teşrif ettiği anons edildi, duyuru üzerine Seym milletvekilleri ayağa kalktı ve alkışlarla mazlum Çeçen halkının mağrur temsilcilerini saygıyla selamladı.

Genel kurul çalışmalarını locadan takip eden Çeçen hükümeti delegasyonu, NATO Parlamenter Asamblesi Sözcüsü Yardımcısı Rasa Juknevičienė, Litvanya eski Dışişleri Bakanı Audronius Ažubalis ve parlamentonun muhafazakar kanadanın üyelerinden Emanuelis Zingeris, Žygimantas Pavilionis, Mantas Adomėnas ve Laurynas Kaschyunas’ın da aralarında bulunduğu bir grup ile yemeğe geçti. Sıcak ve sakin bir havada geçen yemekte, Çeçenya, Litvanya ve uluslararası siyaset üzerine güncel durum ve dünya genelinde görülmesi olası senaryolar üzerine bir sohbet yaşandı.

Yemeğin ardından, Seym binasındaki Avrupa Bilgi Merkezi’ne geçen Çeçen delegasyonu, Seym milletvekilleri Žygimantas Pavilionis ve Algirdas Endriukaitis himayesinde, bağımsız Çeçen devletine karşı Rus saldırganlığının 23. yıldönümü nedeniyle organize edilen “Uluslararası Hukuk Açısından Çeçen Cumhuriyeti İçkerya” temalı konferansa geçti.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya ulusal marşı ile başlayan konferansa Çeçen hükümeti delegasyonunun yanı sıra, Seym milletvekilleri, Letonya’nın önde gelen entelektüelleri ve kamu kurumlarının temsilcileri ile çok sayıda gazeteci katıldı. Konferansta Çeçen halkının geçmişi, bugünü ve geleceğine ilişkin sunumlar yapıldı.

Konferansın onur konuğu olan, bağımsız Litvanya’nın ilk devlet başkanı olan Prof. Vytautas Landsbergis, Çeçen probleminin Rusya ile ilgili tüm problemlerin temelinde yer aldığına dikkat çekerek, Çeçenya’daki savaşın Rusya’ya ve dünyaya olan etkilerine vurguda bulundu ve Çeçen halkına yönelik Rusya’nın sürdürdüğü barbarca savaşı bir kez daha kınadı.

Litvanya Cumhuriyeti Seymi Dışişleri Komitesi üyesi Emanuelis Zingeris, Çeçen devletini gelecekte parlak ve özgür bir geleceğinden beklediğinden emin olduğunu belirtirken, Çeçen halkına bu zor amaca ulaşmaları için en içten desteklerini sundu.

Litvanya’nın bağımsızlık aktının imzacalarından Algirdas Endriukaitis, “Çeçenya ve Litvanya arasındaki ilişkiler ve Çeçen devletinin meşruiyeti” konusuyla bir sunum yaptı. Konuşmasında Litvanya ve Çeçenya arasında tarihsel ve siyasi benzerliklere dikkat çeken Endriukaitis, Djokhar Dudayev’in kişiliğiyle bağlantılı olarak Litvanya’da Çeçenya’ya yönelik büyük manevi ve siyasi bir destek oluştuğunu ifade etti.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Bakanlar Kurulu Başkanı Akhmed Zakayev sunumuna başlamadan önce, Çeçenya hakkında ÇİC hükümeti tarafından hazırlanmış, yerle bir edilmiş Çeçen yerleşim birimlerini ve soykırıma uğrayan masum sivilleri gösteren bir belgeselin gösterimi yapıldı. Belgeselde, ilişkin görüntüler de yer almaktaydı.

ÇİC Başbakanı Akhmed Zakayev ise esas olarak “Uluslararası Hukuk Bağlamında Çeçen Cumhuriyeti İçkerya” konusunu işleyen bir sunum yaptı. Başbakan Zakayev, ÇİC devletinin bağımsızlığının meşruluğunu yasal dayanaklarıyla anlatırken, zihinlere kazınan Zelimkhan Yandarbiyev ile Boris Yeltsin görüşmesi, ÇİC Devlet Başkanı Aslan Maskhadov ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin tarafından 12 Mayıs 1997 günü imzalanan barış anlaşmasına da değinerek Rusya Federasyonu gizli servislerinin Çeçenya’da ve Rusya’da organize ettiği terörist eylemler hakkında konuştu.

Akhmed Zakayev, Rusya’nın özgür ve demokratik bir ülke haline gelmesinin çok yakın olduğunu düşündüğünü, bu haliyle komşuları için de güvenilir bir ülke haline geleceğine inandığını ancak Çeçenlerin ve Litvanyalıların bu sürece katkıda bulunması gerektiğini ifade etti. ÇİC Başbakanı Akhmed Zakayev konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Çeçenya’nın bağımsızlığı fikrinin ölmediğini, hatta bugün hiç olmadığı kadar popüler olduğuna inanıyorum. Çeçen halkının %90’ı bugün bağımsız bir devlete sahip olmanın sadece bir ayrıcalık olmadığını ama aynı zamanda büyük bir sorumluluk getirdiğini doğru bir şekilde anladığını görüyorum”.

Konferasta Bakanlar Kurulu Başkanı I. Yardımcısı Alim-Paşa Soltıkhanov, Dışişleri Bakanı Aminat Saiyeva, milletvekili Huseyn İskhanov ve Avusturya temsilcisi İbragim Nikarho’da birer sunum yaparken, sunumlarında Çeçenya ve Rusya’daki güncel durum, diasporalardaki Çeçen nüfusu, sürgündeki Çeçen hükümetinin çalışmaları ve günümüz dünyasındaki kompleks siyasi yapıda Çeçenya’nın konumu gibi ilgi çekici konuları ele aldılar.

Konferansın sonunda “Çeçenya’da Hukukun Üstünlüğü için Barış ve Saygının Garanti Edilmesi” başlıklı bir sonuç bildirgesi hazırlandı ve imzalandı.

Çeçen delegasyonu 22 Aralık 2017 Cuma günü ise Vilnius’ta Djokhar Dudayev anısına açılan parkı ve bu parkta yer alan anıtı ziyaret etti. Buradan Sovyet güçlerince katledilen Litvanyalılar için açılmış tarihi komplekse geçildi.

© Ickerya.com

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.