Zakayev: “23 Şubat 2018 – Adalet Zaferimize Giden Yolun İlk Günü!”

Zakayev: “23 Şubat 2018 – Adalet Zaferimize Giden Yolun İlk Günü!”

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Bakanlar Kurulu Başkanı Akhmed Zakayev, 23 Şubat 2018 günü Hollanda’nın Lahey kentinde Uluslararası Ceza Mahkemesi önünde atılacak tarihi adımla ilgili olarak bir açıklama yaptı.

Başbakanımız Sayın Akhmed Zakayev’in açıklamasının Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Türkiye Fahri Konsolosluğu tarafından Türkçe’ye tercüme edilmiş metni aşağıda yer almaktadır :

23 Şubat 2018 günü tarihi bir olay yaşanacak : Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde Rusya Federasyonu’nun siyasi ve askeri liderliğine karşı, Rusya’nın 1994 yılından günümüze kadar Çeçenya’da işlediği suçların soruşturulması talebiyle başvuruda bulunacağız.

400 yılı aşkın süredir küçücük bir ülke olan Çeçenya, uçsuz bucaksız Rusya’ya karşı mücadele etmektedir. Tüm bu süre boyunca adı her nasıl anılırsa anılsın: Rus İmparatorluğu, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ya da Rusya Federasyonu kolonyalist ve sömürgeci politikası uğruna Çeçen halkını acımasızca katletti. Putin’in terörle mücadele olarak adlandırdığı son iki Rus-Çeçen Savaşı’nda, 40 binden fazlası çocuk olmak üzere yüzbinlerce masum sivil Çeçen’in hayatına mal oldu.

Çeçenya’nın sivil nüfusuna karşı yürütülen bu savaşlarda, en son teknoloji silahların yanısıra kullanımı yasaklanmış silahlar da Rus ordusu tarafından kullanıldı. Çeçen yerleşim birimleri havadan bombalandı ve kaçmaya çalışan insanlar toplar, roket atarlar, tanklar ve misket bombaları gibi çeşitli türden silahlarla katledildi.

“Samaşki”, “Bamut”, “Aldi”, “temizlik operasyonu” gibi kelimeler dünyanın pek çok diline girdi ve Çeçenlerin hafızasına sonsuza dek kazındı.

Geçtiğimiz yıllarda, Çeçenler, insan hakları ve savunucuları ve dünya üzerinde ilerici düşünceye sahip kişiler Çeçenya’da işlenen suçların adilane bir şekilde soruşturulması ve sorumluların cezalandırılması için defaatla talepte bulundu. Ne var ki, bu çağrılar duyulmadı, belki de bunun nedenlerinden birisi bu taleplerin birleştirilerek bir dosya halinde sunulmamış olmasıydı.

Bu bağlamda, hükümetimizce 200’ün üzerinde sayfada, Rus yönetiminin işlediği suçlar tanımlandı, görgü tanıkları ve kanıtlarla biraraya getirildi ki yasal bir değerlendirme ve ileriki aşamalara geçiş için gerekli başvurular yapılabilmesine olanak sağlasın.

Bu çalışmamızın bir devamı olarak, 23 Şubat 2018 Cuma günü, Hollanda’nın Lahey kentinde faaliyet gösteren Uluslararası Ceza Mahkemesi önünde (International Criminal Court – Oude Waalsdorperweg 10, 2597 The Hague, Netherlands) bir protesto gösterisi düzenlenecektir. Buranın seçilmesi tesadüfi değildir. Zira, 2002 yılından bu yana faaliyet gösteren Uluslararası Ceza Mahkemesi, soykırım ve insanlığa karşı diğer tüm suçların sorumlularını hukuken kovuşturma yetkisine haizdir.

Protesto gösterisine müteakip, başvuru dilekçemiz, hazırladığımız dosya ve kanıtlardan oluşan ekleriyle Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve “Uluslararası Barış ve İnsan Hakları Derneği” Başkanı Said-Emin İbragimov ile Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Bakanlar Kurulu I.Yardımcısı Alim-Paşa Soltıkhanov tarafından Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcısı Bayan Fatou Bensuda’ya teslim edilecektir.

23 Şubat, Çeçen halkının 1944 yılında maruz kaldığı sürgün nedeniyle Waynakh halkının tarihinde trajik bir sayfadır; 23 Şubat 2018 günü ise halkımızın tarihinde adalet yolundaki zaferimize giden ilk gün olarak kayıtlara geçecektir!

Bu gün, Çeçen halkına karşı Rus liderliğinin işlediği soykırım ve sayısız insanlığa karşı suç için cezalandırılmasına yönelik ilk yasal adım atılacaktır!

Bu gün ve bu faaliyet, 1994-1957 yılları arasındaki sürgün ile 1994 yılından bugüne Rus saldırganlığının bir sonucu olarak hayatını kayden yüzbinlerce Çeçen’in anısına adanmıştır!

21.02.2018

Akhmed Zakayev
ÇİC Bakanlar Kurulu Başkanı

© Ickerya.com

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.