23 Şubat 1944 Sürgünü Dünyanın Dört Bir Yanında Anıldı

23 Şubat 1944 Sürgünü Dünyanın Dört Bir Yanında Anıldı

Tüm Çeçen-İnguş halkının 23 Şubat 1944’te Joseph Stalin liderliğindeki Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği yönetimince Orta Asya ve Sibirya’ya sürgüne gönderilmesinin 74. yılı nedeniyle Avusturya, Almanya, Fransa, Hollanda, Norveç, Türkiye, Finlandiya, Kanada ve Ukrayna başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında anma programları düzenlendi.

Hollanda – Lahey :

Waynakhların anavatanlarından sürgün edilişinin yıldönümü olan 23 Şubat 2018 Cuma günü, Hollanda’nın Lahey kentinde tarihi bir etkinlik ile sürgünün kurbanları anıldı. Uluslararası Ceza Mahkemesi önünde düzenlenen anma programında bu acı günlerde hayatını yitiren Çeçen-İnguşlar anılırken; Rusya Federasyonu ve liderliğinin 1994 yılından bu yana Çeçenya’da gerçekleştirdiği soykırım ve insanlığa karşı işlediği suçlar hakkında Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümeti ile Uluslararası Barış ve İnsan Hakları Derneği tarafından hazırlanmış bir dosya savcı Fatou Bensouda’ya teslim edildi.

Avusturya – Viyana :

İçkerya Kültür Derneği ve Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Avusturya Temsilciliği tarafından başkent Viyana’da organize edilen anma programına Avusturyalı politikacılar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katılım gösterdi. Çok sayıda Çeçen’in de hazır bulunduğu anma etkinliğinde sürgün tanıklıklarına ilişkin sunumlar yapıldı.

Fransa – Paris :

Paris merkezli Çeçen Komitesi’nin çağrısıyla ünlü Cumhuriyet Meydanı’nda (Place de la Republic) toplanan Çeçenler ve Fransız sivil toplum kuruluşu üyeleri 1944 yılındaki bu acı sürgünü andı.

Fransa – Nice :

Fransa’nın Nice kentinde “Çeçen ve İnguş Hakları Derneği” tarafından bir anma programı organize edildi.

Norveç – Oslo :

Norveç’in başkenti Oslo’da Rusya Federasyonu büyükelçiliği önünde toplanan Çeçenler sürgünü ve soykırımı protesto etti.

Türkiye – İstanbul :

Kafkasder adlı dernek tarafından Başakşehir’de düzenlenen anma programına Kafkas diasporasının temsilcilerinin yanısıra siyasi partiler ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katılım gösterdi.

Allah g1azot boyla vay day a, nanoy a! Dala bekham boyla masso zamançur zulamkhoşna! Amin!

© Ickerya.com

 

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.