ÇİC Dışişleri Bakanı Aminat Saiyeva’dan Açıklama

ÇİC Dışişleri Bakanı Aminat Saiyeva’dan Açıklama

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Dışişleri Bakanı Aminat Saiyeva, 23 Şubat 1944 sürgününün yıldönümü ve Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne yapılan başvuruyla ilintili olarak bir basın açıklaması yayınladı.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Türkiye Fahri Konsolosluğu tarafından Türkçe’ye tercüme edilen basın açıklaması aşağıda yer almaktadır:

23 Şubat 2018 Cuma günü, tüm Çeçen ve İnguş halkının Orta Asya ve Sibirya’ya sürgüne gönderilişinin 74. yıldönümünde Çeçen halkının hayatını değiştirecek bir etkinlik gerçekleştirildi : sürgünde faaliyet gösteren Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümeti liderliği, 1994 yılından bu yana Rusya’nın Çeçenya’da işlediği suçların araştırılması talebiyle Rusya Federasyonu’nun askeri ve siyasi liderliği aleyhinde Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne başvuruda bulundu.

1994 yılında Çeçen halkının tarihindeki en kanlı bölümlerden birisi başladı, Rus devleti Çeçen halkına karşı açıkça soykırım gerçekleştirdi. Değişik değerlendirmelere göre, yıllardır süregelen bu savaşta Rusya, Çeçen Cumhuriyeti’nin nüfusunun %20’sine tekabül eden 300 binden fazla sivili katletti. Çeçen halkının kitlesel insan kaybının yanı sıra, tüm Çeçenya felaketvari bir yıkımdan etkilendi, ulusumuzun ruh ve fiziksel sağlığı, ahlaki yapısı, ekonomisi, kültürü, eğitimi, alt-üst yapıları tamiri imkansız zararlar aldı.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümetininin bir üyesi olan ve “Uluslararası Barış ve İnsan Hakları” Derneği’ne başkanlık eden Said-Emin İbragimov, Rusya Federasyonu’nun Çeçenya’da gerçekleştirdiği iki savaş sırasında işlediği soykırım, savaş suçları ve insanlığa aykırı suçlar hakkında uzun yıllardır dur durak bilmeksizin yürüttüğü çalışmaları Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne sundu. Esas olarak Said-Emin İbragimov’un ve aynı zamanda Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümetinin çabaları taleplerimizin Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne ulaşmasını sağladı.

Şu andan itibaren, 23 Şubat sadece Çeçen halkının tarihinde trajik olaylarla anılmayacak, ama aynı zamanda Çeçenya’ya ve Çeçen halkına karşı işlenen suçların kaçınılmaz bir şekilde cezalandırılmasına yönelik bir milat olarakta bilinecektir.

Öte yandan, Rusça yayın yapan medya organlarının, Çeçen hükümetinin Uluslararası Ceza Mahkemesi nezdinde yaptığı başvuruyu kinayeli bir biçimde Rusya’daki çeşitli olaylar ve yaklaşan devlet başkanlığı seçimleri ile ilişkilendirmeye çalışması da not edilmeye değerdir.

Bu bağlamda, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Dışişleri Bakanlığı, Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi nezdinde Rusya Federasyonu aleyhine yapılan başvurunun ve başvuru tarihinin Rusya’daki güncel gelişmelerle herhangi bir ilgisi olmadığını, bunun yıllar süren bir çalışmanın neticesi olduğunu açıklama yetkisine haizdir.

03.03.2018

Aminat Saiyeva
Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Dışişleri Bakanı

© Ickerya.com

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.