Çorum Milletvekili Uslu TBMM’de Çeçen-İnguş Sürgününü Andı

Çorum Milletvekili Uslu TBMM’de Çeçen-İnguş Sürgününü Andı

Türkiye Büyük Millet Meclisi İdare Amiri ve AK Parti Çorum milletvekili olan Salim USLU, 26.dönem 3.yasama yılı çalışmalarının TBMM Genel Kurulu’nda 14 Şubat 2018 günü gerçekleştirilen 59.birleşiminde 1944 yılında Stalin tarafından tüm Çeçen-İnguş halkının sürgüne gönderilmesi hakkında kısa bir konuşma yaptı.

Çorum milletvekili USLU gündem dışı konuşmasında şu ifadelere yer verdi :

“…1944 yılındaki Çeçen sürgünü, büyük sürgünün 74’üncü yıl dönümü dolayısıyla kısaca düşüncelerimi paylaşmak istiyorum yüce Meclisimizle. Biliyorsunuz, çeşitli bölgelerdeki halklar politik şizofreni nedeniyle hainlikle suçlanmışlar ve yerlerinden yurtlarından, evlerinden barklarından sürgün edilmişlerdir Stalin döneminde ve daha sonra her ne kadar Kruşçev döneminde çıkan bir yasayla halkların kendi yurtlarına dönmesine karar verilmişse de dönenler kendi tarihlerinden kendilerine ait hiçbir iz bulamamışlar, hatta köylerinin isimleri bile değişmiştir, nüfus kayıtları silinmiştir. Dolayısıyla, ben bu sürgüne karar verenleri bir kez daha tarih önünde lanetle anıyorum. Başta Cevher Dudayev olmak üzere… Ki şehit olduğuna inanıyorum, 21 Nisan 1966 tarihinde bir terör olayıyla hayatına son verilmiştir. Rahmetle anıyorum kendisini, tüm şehitlerimizi…”

Çorum milletvekili Salim USLU’nun konuşmasının videosu aşağıda yer almaktadır :

© Ickerya.com
  1. […] « Справедливость и Развитие » (AKP) Салим Услу (Salim Uslu), выступил с коротким обращением в Парламенте Турции 14 февраля […]

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.