Başbakan Zakayev’den Fransa’daki Trajik Olay Hakkında Açıklama

Başbakan Zakayev’den Fransa’daki Trajik Olay Hakkında Açıklama

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Bakanlar Kurulu Başkanı Akhmed Zakayev, 12 Mayıs 2018 Cumartesi günü akşam saatlerinde Fransa’nın başkenti Paris’te sivillere yönelik gerçekleştirilen bıçaklı saldırı hakkında yazılı bir açıklama yayınladı.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Türkiye Fahri Konsolosluğu tarafından Türkçe’ye tercüme edilen metnin tamamı aşağıda yer almaktadır:

12 Mayıs 2018 Cumartesi günü, Fransız polisi Çeçen etnik kökenli, Fransız vatandaşı ve Strasbourg kentinde bir üniversitede öğrenci olan Khamzat Azimov adlı genci vurarak etkisiz hale getirdi.

Fransa basınında yer alan haberlere göre, “bu genç elindeki bıçak ile yoldan geçen sivillere saldırdı, 1 kişiyi öldürdü ve 4 kişiyi de yaraladı”.

Bu olayla ilintili olarak, hem medyanın hem de devlet yetkililerinin suçun failinin etnik kökenine odaklanmalarını endişe ile karşılamaktayız, zira bu tutum nihayetinde tüm Çeçen halkının itibarının zedelenmesine yol açmaktadır. Rusların barbar savaşlarına ve Rus devlet terörizmine maruz kaldıklarından bu yana Çeçen halkı, diğer tüm milletler gibi, milliyet temelinde yapılan tüm olumsuz tezahürlere şiddetle tepki göstermektedir.

Hiç şüphe yok ki, Fransa’da ve diğer ülkelerde yaşayan Çeçenler, yaşanan bu olay nedeniyle son derece üzgündür ve masum insanlara karşı işlenen suçları kati surette şiddetle kınamaktadır.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümeti de her türden şiddet ve terör olaylarını en sert biçimde kınamaktadır. Hükümetimiz ayrıca bu olayın tüm mağdurlarına ve onların yakınlarına içten başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini sunmaktadır.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümeti, talihsiz sonuçlar doğurabilecek bu türden trajedilerin engellenmesi için, Avrupa’daki Çeçen diasporalarının örgütlenmesi ve birlik olması gerektiğini bir kez daha hatırlatmaktadır.

16.05.2018

Akhmed Zakayev
Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Bakanlar Kurulu Başkanı

© Ickerya.com

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.