ÇİC Bakanlar Kurulu’ndan A.Avtorkhanov Hakkında Kararname

ÇİC Bakanlar Kurulu’ndan A.Avtorkhanov Hakkında Kararname

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Bakanlar Kurulu Başkanı Akhmed Zakayev, yayınladığı bir kararname ile Sovyetolog Çeçen tarihçi Abdurakhman Avtorkhanov’un doğumunun 110. yılı nedeniyle uluslararası bir konferans düzenlenmesi için bir organizasyon komitesini atadı.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Türkiye Fahri Konsolosluğu tarafından Türkçe’ye tercüme edilen kararnamenin tamamı aşağıda yer almaktadır :

Esirgeyen ve Bağışlayan Allah’ın Adıyla!

No.3                                                                                                                                                                                                               12.08.2018

Çeçen halkının yüzyıllardır devam eden bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinde çok sayıda kahramanca eylem, önemli dönüm noktaları ve eşsiz efsanevi kişilikler bulunmaktadır. Yakın tarihimizin seçkin isimleri arasında yer alanlardan birisi de hiç şüphesiz, modern siyaset biliminin temelinin oluşturulması konusunda çalışmalar yürütmüş olan Sovyetolog tarihçi, yazar, gazeteci ve sosyal aktivist Abdurakhman Avtorkhanov‘dur.

Hazırladığı düzinelerce eser arasında yer alan “Gücün Teknolojisi” (Технология власти), “Kremlin İmparatorluğu” (Империя Кремля) ve “SSCB’de halkların yok edilmesi. Çeçen halkının katledilmesi” (Народоубийство в СССР. Убийство чеченского народа) gibi eserleri Sovyet Komünist Rejimi’nin özünü ortaya koymaktadır. Sovyet partisi makinasının işleyiş mekanizmalarını ele aldığı “Gücün Teknolojisi” adlı eseri dünya çapındaki en popüler ve bilindik çalışmasıdır; pek çok Batılı politikacının ve siyaset bilimcinin el kitabı haline gelen “Kremlin İmparatorluğu” ise SSCB’nin ulusal politikasını kökenleriyle birlikte ortaya koymaktadır. Bolşeviklerin ulusal politika sorunlarına odaklandığı ve Leninist ulusal sistem teorisine dikkat çektiği “SSCB’de halkların yok edilmesi. Çeçen halkının katledilmesi” isimli kitabında ise, Abdurakhman Avtorkhanov Çeçen-İnguş halkının Sovyet komünist rejimince metodolojik olarak katledildiği büyük bir trajedinin detaylarını göstermektedir. Abdurakhman Avtorkhanov çalışmalarında, Kafkasya’daki Rus silahlı yayılmacılığına dikkat çekerek Sovyetler Birliği’nde devletin kuruluş sürecini ve komünist ulusal politikayı analiz etmektedir.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Komünist Partisi tarihi konusunda en nitelikli uzman olan, komünist ideoloji, Bolşevik uygulamaları ve Sovyet iktidarının hararetli bir muhalifi olan Abdurakhman Avtorkhanov’un modern siyaset bilimine yaptığı katkılar dikkate alınarak, anısını yaşatmak üzere Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Bakanlar Kurulu, ÇİC Anayasası’nın 78, 80 ve 81. maddeleri ışığında aşağıdaki kararları almıştır :

1. 27 Ekim 2018 tarihinde, Avrupa’daki ülkelerden birisinde yazar, tarihçi ve siyaset bilimcisi Abdurakhman Avtorkhanov’un 110. doğum yılı nedeniyle uluslararası bir konferans tertip edilecektir.

2. Konferansın hazırlanması için bir “Organizasyon Komitesi” kurulacaktır. Bu komitenin üyeleri olarak şu isimler atanmıştır :

 • Komite Başkanı : Aminat Saiyeva
 • Komite Başkan Yardımcısı : Huseyn İskhanov
 • Üye: Mayrbek Taramov
 • Üye: Umar İsmailov
 • Üye: Emilkhan Şeripov
 • Üye: Ruslan Takhayev
 • Üye: Magomed Murtazaliyev
 • Üye: Adam Batmanov
 • Üye: Adam Borowski
 • Üye: Ekkehard Maas
 • Üye: Istamul Akhmayev

Avrupa’da ikamet eden Çeçen vatandaşlarından bu komiteye üye olarak 4 kişi atanmıştır :

 • Akhmed Dokudayev
 • Khamzat Arsamikov
 • Adam Dervişev
 • Aslan Artsuyev

3. Organizasyon Komitesi, 3 hafta içerisinde bir çalışma planı ve konferansa ilişkin bir program hazırlayacaktır.

4. Bu kararın yerine getirilmesinden Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Bakanlar Kurulu I. Yardımcısı Alim-Paşa Soltıkhanov yetkili kılınmıştır.

5. İş bu karar yayımlandığı anda yürürlüğe girecektir.

Akhmed Zakayev
Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Bakanlar Kurulu Başkanı

© Ickerya.com

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.