Ukrayna’da Tuğgeneral İsa Munayev Anıtı Açıldı

Ukrayna’da Tuğgeneral İsa Munayev Anıtı Açıldı

Ukrayna’nın Rusya Federasyonu tarafından işgal edilmesiyle Ukrayna’ya giden, burada Uluslararası Djokhar Dudayev Taburu’nu kuran ve 1 Şubat 2015 günü Rus işgalcilerle girdiği bir çatışmada şehit olan (inşaAllah) Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Silahlı Kuvvetleri Tuğgenerali İsa Munayev için Ukrayna’nın Dnipro kentinde bir anma anıtı açıldı.

6 Ağustos günü, Ukrayna’nın Dnipro kentinde daha önce İsa Munayev’in adının verildiği caddede hazırlanan anıt Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Bakanlar Kurulu Başkanı Akhmed Zakayev’in gönderdiği mesajın ve konukların yaptığı konuşmaların ardından açıldı. Dnipro kenti şehir meclisi üyeleri ile çok sayıda Ukrayna vatandaşının izlediği açılış programına, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümeti Ukrayna temsilcisi Aslan Aliyev, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Ukrayna Fahri Konsolosu Aleksander Kolomiytsev, Ukrayna’daki Çeçen gönüllülerin kurduğu Şeyh Mansur Birliği’nin üyeleri ile şehit (inşaAllah) İsa Munayev’in oğlu Temirkhan Munayev’de katıldı.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Başbakanı Akhmed Zakayev, İsa Munayev anısına yapılan anıtın açılışında tebliğ edilmek üzere Ukrayna halkına gönderdiği mesajda, “… Bağımsızlık mücadelemize Ukrayna’nın birbirinden değerli evlatları da katkıda bulunmak üzere ülkemize geldi. Çeçen halkının bağımsızlığını korumak üzere Çeçenlerle birlikte omuz omuza sokaklarda Rus işgalcilere karşı kahramanca mücadele ettiler. Çeçen halkı, cephe arkadaşları olan bu kahraman Ukraynalı askerleri her daim saygı ve minnetle hatırlayacaktır… Rus savaş makinası Ukrayna’yı işgal ettiğinde, İsa Munayev hemen ülkenize yardıma koştu ve ilk Devlet Başkanımız Djokhar Dudayev’in adını verdiği gönüllü birliğinde ülkemizin en iyi evlatlarıyla sizleri korumaya çalıştı. Maalesefe, ölüm İsa Munayev’i Ukrayna’da yakaladı. İsa, burada sadece Ukrayna’yı değil ama aynı zamanda tüm dünyayı günümüzün vebası Rusya’dan koruyordu. Bugünden itibaren, Dnipro kentinde İsa Munayev’in adının verildiği sokakta bir de onun anısına yapılmış bir anıt yükselecek, bu anıt kardeşliğimizin bir sembolü olacak ve her iki halkın da topraklarında sadece barış ve özgürlük istediğini haykıracak. Bağımsız Ukrayna – Özgür İçkerya!” ifadelerine yer verdi.

© Ickerya.com

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.