Medet Önlü Suikastı Davasında Yeni Karar

Medet Önlü Suikastı Davasında Yeni Karar

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Türkiye Fahri Konsolosu Medet Önlü’nün 22 Mayıs 2013 tarihinde başkent Ankara’daki ofisinde katledilmesiyle ilgili olarak, Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmakta olan tetikçi Murat Aluç’un işbirlikçisi Ömer Peltek hakkında karar verildi.
 
Suikastın ardından 4,5 yıl boyunca firari olan ve ancak 2017 yılında Alanya’da tesadüfen yakalanan sanık için, 28 Aralık 2018 günü Ankara’da görülen duruşmada mahkeme heyeti 18 yıl hapis cezasına hükmetti.
 
1990 Şanlıurfa doğumlu olan ve Medet Önlü suikastinin tetikçisi Murat Aluç ile birlikte suikast günü ve öncesindeki takip ve keşiflere katılan, Murat Aluç’a şoförlük yapan, ayrıca suikast için Murat Aluç ile birlikte para alan Ömer Peltek adlı şahıs için verilen 18 yıllık ceza Medet Önlü’nün yakınlarını ve sevenlerini tatmin etmedi, zira bu sanığın da suçun müşterek fail olarak cezalandırılması gerekmekteydi.
 
Suikast için sanıklara ödemeyi yapan aracı Rizvan Esbulatov’un halen firari olduğunu, yargılama sırasında suikastin asil azmettiricilerinin de bulunmasına yönelik herhangi bir adım atılmadığını da hatırlatalım.

© Ickerya.com

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.