Başbakan Zakayev’e Yönelik Bir Suikast Girişimi Daha Engellendi

Başbakan Zakayev’e Yönelik Bir Suikast Girişimi Daha Engellendi

İngiltere’nin önde gelen günlük gazetelerinden “The Times“, 10 Mart 2019 Pazar günü yer verdiği bir haberde İngiliz İç İstihbarat Servisi’nin (MI5) Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümeti Bakanlar Kurulu Başkanı Akhmed Zakayev’e yönelik bir suikastı önlediğini duyurdu.

The Times’te Tom Harper ve Shanti Das imzasıyla yer alan makaleye göre, Mart 2018’de İngiltere’nin Salisbury kentinde sinir gazıyla eski Rus casus Sergey Skripal ve kızına yönelik gerçekleştirilen suikast girişiminden sonra bir sonraki hedef Londra’da ikamet eden Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümeti Başbakanı Akhmed Zakayev’di.

İngiliz iç istihbarat servisi MI5, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’nın şehit (inşaAllah) Devlet Başkanı Aslan Maskhadov’un 12 eski korumasından birisi olan ancak daha sonra saf değiştirerek Rusya Federasyonu’nun işgali altında bulunan Çeçenya’da kurulan kukla rejimin tetikçilerinden birisi haline gelen ve ismi 2009 yılında Avusturya’nın başkenti Viyana’da Umar İsrailov’un katledilmesi operasyonuyla da anılan Umar Sugaipov’un İngiltere’ye seyahat edeceğini, aile ziyareti görünümündeki bu seyahatin amacının ise Akhmed Zakayev’e yönelik bir suikast olduğu yönünde ciddi bilgilere erişti. Elde edilen bilgileri doğrular şekilde, Umar Sugaipov Ağustos 2018’de üzerinde taşıdığı Rusya Federasyonu pasaportuyla İngiltere’ye giriş yapmaya çalıştı. Ne var ki, MI5’in girişimiyle Umar Sugaipov ulusal güvenlik için tehdit oluşturduğu bilgisiyle 2012 yılındaki bir mahkeme kararına atıfla İngiltere’ye sokulmadan Rusya’ya geri gönderildi.

Muhafazakar Parti milletvekili Sir Robert Syms, konuyla ilgili olarak gazetecilere şu açıklamada bulundu: “Bu girişim Kremlin’in Britanya ve İngiliz halkına karşı cani niyetleri olduğunu ve şeytani fikirleri desteklemeye devam ettiklerinin bir kanıtıdır. Siyasi liderlerimiz, Putin yönetiminin faaliyetlerinin Britanya’nın ve Batı’nın çıkarlarını tehdit ettiğini nasıl daha geniş bir kitleye açıklanabileceğini ve bu tehdidin nasıl durdurulması gerektiğini düşünmelidirler…“.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Türkiye Fahri Konsolosluğu olarak, bu habere konu olan Umar Sugaipov adlı Çeçen’in kim olduğuna dair kısa bir bilgi verme gereği duyuyoruz. Umar Sugaipov, 1999 yılında İngiltere’ye bizzat Aslan Maskhadov tarafından gönderildi. Bu tarihten itibaren de Aslan Maskhadov’un temsilcisi olarak çalışmaya başladı. 2002 yılında ailesi de ona katıldı ve tüm aile İngiltere’den sığınma talebinde bulundu. Nitekim sahip olduğu sıfata binaen 2008 yılına kadar da Başbakan Akhmed Zakayev’i sık sık evinde ziyaret etti. İlginç bir şekilde aynı yıl Çeçenya’ya geri dönen Umar Sugaipov, Çeçenya’daki kukla rejim ile anlaştı. Burada, Akhmed Zakayev’in nerede yaşadığını, güvenlik önlemlerini ve evlerinin içini çok bildiğini söyleyerek büyük miktarda bir para karşılığında Akhmed Zakayev’i öldürmeyi teklif etti. Nitekim teklifi Kremlin’in onayıyla Çeçenya’daki kukla rejim tarafından kabul edildi. 2012 yılında planını uygulamaya koymaya çalışırken MI5 bunu ortaya çıkardı. Yapılan yargılama neticesinde, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Başbakanı Akhmed Zakayev’in can güvenliğine ve İngiltere’nin ulusal iç güvenliğine tehdit oluşturduğuna karar verildi ve ülkeden sınırdışı edildi. Ancak, Sugaipov’un eşi ve 6 çocuğu halen İngiltere’de ikamet etmeyi sürdürüyor. Fahri Konsolosluğumuzun elde ettiği bilgilere göre, Sugaipov’un kızlarından ikisi güzellik uzmanı olarak çalışmakta, tüm aile de uzun bir süre önce İngiltere vatandaşlığı almış durumda.

© Ickerya.com

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.