Kitapta Yer Alan Karakterlerin Dökümü

 

Basayev, Şamil : Çeçen kumandan. FSB’ye göre Eylül 1999’daki apartman bombalamalarını tertipleyen kişi. Çeçen direnişçiler arasındaki aşırı tutucu kanadın lideri. 1997 yılında Çeçen Cumhuriyeti Devlet Başkanlığı için adaylığını koydu ama Aslan Maskhadov’a karşı kaybetti. İki savaş arasındaki dönemde Aslan Maskhadov’un hükümetinde bir dönem Başbakan olarak görev yaptı. 8 Ağustos 1999’da kuvvetleri Çeçenya’dan batı Dağıstan’a girdi. Bu saldırı ikinci Rus – Çeçen Savaşı’nın nedenlerinden birisi oldu. 10 Temmuz 2006’da içinde bulunduğu aracın infilak etmesi ile öldü.

Dekkuşev, Adam : FSB tarafından Moskova ve Volgodonsk patlamalarının suç ortağı olmakla itham edilen Rusyalı bir Müslüman. 2002 yılında Gürcistan’da tutuklandı ve Rusya’ya iade edildi. Moskova’daki Lefortovo hapishanesinde sorgulandı. Temmuz 2002’de bir Rus televizyon kanalında şahsın itirafta bulunduğu iddiasıyla bir bant yayınlanmıştır.

Galkin, Aleksei : Çeçen direnişçiler tarafından 1999 yılında esir alınan GRU (Rus askeri istihbaratı) özel kuvvetler kıdemli binbaşısı. Rus güvenlik servisinin Eylül 1999 bombalamalarına karıştığına şahitlik etmiş, ifadeleri bir Türk gazeteci tarafından kayda alınarak London Observer’a ulaştırılmıştır. 2002 yılında Moskova’da yeniden ortaya çıkana kadar öldüğü düşünüldü. Novaya Gazeta’ya verdiği bir mülakatta 1999 yılındaki şahitliğini işkence altında verdiğini iddia etti.

Goçiyayev, Açimez : FSB’nin Moskova bombalamalarındaki bir numaralı şüphelisi, Kuzey Kafkasya kökenli Moskovalı bir iş adamı. Gürcistan’da saklandığı iddia ediliyor. Aleksander Litvinenko ve Yuri Felştinsky, Goçiyayev’in masumiyetine ilişkin ifadesini elde etti. Goçiyayev’e göre, bir iş partneri kılığındaki bir FSB ajanı tarafından tuzağa düşürüldü, farkında olmadan apartman dairelerini kiraladı. İkinci patlamadan sonra şüphelendi ve polisi arayarak kiraladığı diğer iki binayı bildirdi. Yapılan aramalarda bu binalara gizlenmiş patlayıcılar ve zaman ayarlayıcılar bulundu.

Kortofelnikov, Aleksei : Ryazan’daki Novosyelov Caddesi 14/16 numaralı binada ikamet eden bir otobüs şoförü. 22 Eylül 1999 günü bina önünde gördüğü yabancı şahıslardan şüphelenerek yetkilileri uyaran, böylelikle bombalamayı engelleyen ve Eylül 1999 terör soruşturmasında “FSB izini” ortaya çıkaran kişi.

Khattab : FSB’ye göre Eylül 1999 saldırılarını planlayan ve finanse eden İslami bir militan. 2002 yılında Rus kuvvetlerince Çeçenya’da öldürüldü. Ölümünden sonra, FSB, Khattab’ın Goçiyayev ile birlikte çekilmiş fotoğraflarını yayınladıysa da bağımsız uzmanlar bu fotoğrafların sahte olabileceğini açıkladı.

Kovalev, Sergei : Eylül 1999 terör saldırılarını soruşturan kamu komisyonunun başkanı, tanınmış insan hakları savunucusu. 1993 ve 1995 yıllarında Devlet Duma milletvekili olarak seçildi. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin Rusya delegasyonu üyesiydi. 1993 – 1996 yılları arasında Devlet Başkanlığı İnsan Hakları Komisyonu’nda başkanlık görevini yürüttü. Kovalev, soruşturma sırasında yetkililerin işbirliğinden kaçınmasından şikayet etti.

Kryamşamkhalov, Yusuf ve Batçayev, Timur : FSB tarafından 1999 terör saldırında işbirliği yaptıkları iddiasıyla suçlanan sözde “Karaçaev Grubu”ndan Rusyalı Müslümanlar. Kryamşamkhalov, Aralık 2002’de Gürcistan’da yakalandı ve Rusya’ya iade edildi. FSB’nin Lefortovo hapishanesinde tutulmaktadır. Batçayev’in ise Kryamşamkhalov’un yakalandığı operasyonda öldüğü duyuruldu. Daha önce Kryamşamkhalov ve Batçayev, direnişçi kılığındaki bir FSB ajanı tarafından Rus askeri hedeflere düzenlenecek saldırılarda kullanılmak üzere Moskova’ya patlayıcı maddeleri nakliye etmeleri için kandırılarak ikna edildiklerini açıklamıştı.

Lujkov, Yuri : 1992 – 2010 yılları arasında Moskova Belediye Başkanı olarak görev yaptı. Moskova’daki apartman patlamalarıyla ilgili olarak Çeçenleri ilk suçlayan isimdi.

Maskhadov, Aslan : Çeçen Cumhuriyeti İçkerya III. Devlet Başkanı. 2007 yılında Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin ile Barış Sözleşmesi’ni imzaladı. Moskova onun bu meşru hükümetini artık tanımıyor. 8 Mart 2005 tarihinde şehit oldu (inşaAllah).

Morozova, Tatyana : Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan eski Moskova sakini. Annesini Guryanov Caddesi’ndeki patlamada kaybetti. Rus yönetmen Andrei Nekrasov’un 2004 yılı yapımı “Kuşku” adlı belgeselinin başkahramanı.

Morozova, Alyona (Yelena) : Guryanov Caddesi’ndeki patlamada annesini kaybetti, kendisi ise hayatta kalmayı başardı. Bir Amerikan üniversitesinde öğrenci. Amerika Birleşik Devletleri’nde siyasi sığınma hakkı almaya çalışıyor.

Patruşev, Nikolai : FSB Yöneticisi. 24 Eylül 1999’da Ryazan’daki olayı bir tatbikat olarak nitelendirdi ve çuvallardaki maddelerin de patlayıcı değil toz şeker olduğunu iddia etti. Bu açıklaması ulusal düzeyde gürültü kopardı. “Rusya’nın Suikastı” adlı belgesele yanıt olarak, Berezovsky’yi Çeçen teröristlere maddi yardım temin etmekle suçladı.

Putin, Vladimir : Rusya Federasyonu Devlet Başkanı. Eski KGB subayı. Devlet Başkanı Yeltsin’in Federal Güvenlik Servisi (FSB) Yöneticisi olarak görev yaparken, 1999 yılında Başbakan olarak atandı. Eylül 1999 terörist saldırılarının ardından popülerliği keskin biçimde arttı, ikinci Rus – Çeçen Savaşı’nı başlatan kararı toplumun büyük bir kesimi tarafından alkışlandı. 26 Mart 2000’de Rusya Federasyonu Devlet Başkanı olarak seçildi.

Romanoviç, Vladimir : Guryanov Caddesi’ndeki bombalamada kullanılan alanı kiralayan isim. Çeçen gruplarının içine sızmakta uzmanlaşmış FSB casusu. Bombalamalardan birkaç ay sonra Kıbrıs’ta kendisine bir arabanın çarpıp kaçmasıyla öldü.

Ruşailo, Vladimir : 1997 – 2000 yılları arasında Rusya Federasyonu İçişleri Bakanı olarak görev yaptı. Mart 2001’den bu yana Vladimir Putin’in ulusal güvenlik danışmanı. 24 Eylül günü, Patruşev’in Ryazan’daki “tatbikat” açıklamasından yarım saat kadar önce, Ryazan’daki olayın başarısız bir terörist faaliyet girişimi olduğunu duyurdu.

Rıbakov, Yuly : 1999 – 2003 yılları arasında Devlet Duması’nın İnsan Hakları Alt Komitesi’nin Başkanı’ydı. Bombalamaları soruşturan kamu komisyonunda aktif bir rol aldı.

Seleznev, Gennady : Duma Sözcüsü, bir yardımcısı tarafından Volgodonsk saldırısından üç gün önce saldırıdan haberdar edildi. Bu olay asla açıklanmadı.

Şçekoçikhin, Yuri : Devlet Duma milletvekili, bombalamalar için bir parlamento soruşturmasını savundu. 1999 Terör Saldırıları Kamu Komisyonu’nun bir üyesi. Temmuz 2003’te Moskova’da zehirlenerek öldü.

Tkaçenko, Yuri : FSB’nin Ryazan’daki bir binada gerçekleştirdiği “tatbikatı” etkisiz hale getiren polis istihkam eri.

Trepaşkin, Mikhail : Tatyana Morozova’nın Moskova’daki avukatı ve bombalamaları soruşturan komisyona Moskova bombalamalarına karışan FSB ajanı Vladimir Romaneviç’in kimliğini bularak ileten danışman. 22 Ekim 2003’de uydurma delillerle Moskova’da tutuklandı.

Yuşenkov, Sergei : Devlet Duma milletvekili. Rusya Liberal Partisi’nin eş başkanı. Eylül 1999 bombalamalarına ilişkin bir parlamento soruşturması başlatılması için verilen başarısız teklifin mimarı. Bombalamalara ilişkin kurulan kamu komisyonunun eş başkanı. 17 Nisan 2003’te Moskova’da evinin önünde vurularak öldürüldü.

Zdanoviç, Aleksander : Ryazan’daki olayı açıklayan halkla ilişkiler kampanyasına öncülük eden FSB sözcüsü.

© Ickerya.com

İÇİNDEKİLER sayfasına GERİ DÖN